Zrušte vystoupení Karla Gotta v Lipsku, žádají spisovatelé

bojkot zpěváka

Zrušte vystoupení Karla Gotta v Lipsku, žádají spisovateléNOVÉ
Zpěvák Karel Gott Foto:

Foto: David Sedlecký/Wikimedia Commons/CC Attributon Share-Alike 4.0 International

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vystoupení Karla Gotta jako úvod do programu „Rok české kultury“ mělo být jedním z hlavních lákadel programu, jehož součástí je Lipský knižní veletrh, který se koná v rámci Roku české kultury v příštím roce. Proti zpěvákově účasti se však nyní postavila část členů Asociace spisovatelů a dalších autorů, včetně těch, kteří svá díla na veletrhu představí. Podle managementu Gotta nakonec však k vystoupení nedojde. „S pořadateli akce jsme se na spolupráci nakonec nedohodli,“ uvedla zpěvákova mluvčí Aneta Stolzová.

Svůj podpis pod petici připojil také předseda spolku Litera Pavel Mandys. Signatářům se nelíbí, že by měl program, zaměřený mimo jiné na představení činnosti Charty 77, otevírat právě Gott, jehož postoje jsou podle nich vůči zbytku programu „kontrastní“. Část spisovatelů však svůj podpis stáhla, nelíbí se jim dodatečné změny ve znění dopisu.

Podle tiskové mluvčí Anety Stolzové však k protestům proti Gottově účasti není důvod, vystoupení se neuskuteční. „Management pana Gotta byl zkraje letošního roku osloven českým promotérem z důvodu poptávky vystoupení Karla Gotta, které se mělo uskutečnit v říjnu letošního roku v Lipsku. Mělo se jednat o vystoupení v rámci Českého roku v Lipsku, který organizuje Ministerstvo kultury České republiky. S pořadateli akce jsme se však na spolupráci nedohodli,“ uvedla Aneta Stolzová. Dodala, že při jednáních o vystoupení neměl zpěvákův management jakékoliv informace o tom, že by vystoupení mělo mít souvislost s pádem železné opony.

Neúspěch jednání později potvrdil pro Echo24 samotný organizátor Martin Krafl. „Jednání o možné spolupráci trvala několik měsíců, ale nakonec jsme se na ní nedohodli. Při veřejné prezentaci projektu na různých fórech jsem o vystoupení pana Gotta informoval vždy s tím, že se o něm teprve jedná, a v posledních měsících už jsem s touto verzí nepracoval,“ uvedl Martin Krafl. Krafl dále doplnil, že místo Gotta tak na akci vystoupí například Dagmar Pecková, Epoque Orchestra či Miroslav Hloucal Quartet.

Pod dopis, adresovaný programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny Martinu Kraflovi, který má český program pro festival na starosti, připojilo podpis celkem 26 signatářů. Vadí jim koncept jednotlivých vystoupení i to, že s nimi průběh akce nebyl nijak konzultován. „Spisovatelé mají především pocit, že ten program se vytvářel bez nějaké širší konzultace s Asociací spisovatelů a obecně s literární veřejností,“ uvedl pro Echo24 jeden ze signatářů a předseda spolku Litera Pavel Mandys.

Podle Krafta byla asociace o přípravě programu informována. „Ředitel MZK, prof. Tomáš Kubíček, informoval o přípravách akce písemně předsedu Asociace spisovatelů Václava Kahudu v březnu,“ uvedl Martin Kraft. Dodal, že program byl následně veřejně prezentován a diskutován. „Další veřejná diskuze o projektu proběhne na začátku září,“ doplnil programový koordinátor akcí.

Problém s původně plánovaným vystoupením Karla Gotta měli signatáři z několika důvodů. Jedním z nich je nesoulad Gottova působení jako popového zpěváka a literárního umění. „Během přípravy existoval nějaký poradní sbor, ale Asociace má pocit, že tam byla zastoupena málo, nebo vůbec. A výsledkem toho, že program nebyl vytvářen ve spolupráci s Asociací, došlo i k tomu, že je tam vystoupení popového zpěváka, což si většina literátů myslí, že k tomu nepatří,“ dodal Pavel Mandys.

„Z české strany jsou v tom všichni trochu nevinně, to vystoupení Karla Gotta si vyžádala německá strana,“ dodal Pavel Mandys s tím, že by zpěvákovo vystoupení podpořilo stereotyp, že Českou republiku a její umění v očích Němců reprezentuje pouze Gott.

Gott je spisovateli kritizován i za své postoje. I tento aspekt v tom samozřejmě je, Gott podepsal antichartu a byl to režimní exponent, uvedl Pavel Mandys. „Představení české literatury bude vyvrcholením programu, který je zahájen v symbolickém smyslu nešťastně: vystoupením Karla Gotta v Lipské opeře v říjnu 2018. ‚Rok české kultury‘, naopak ‚kontrastně‘ uzavírá v říjnu 2019 výstava připomínající odkaz Charty 77,“ uvedl signatáři v dopisu.

Část signatářů podpis odvolala

Dopis byl zveřejněn na profilu Asociace spisovatelů na sociální síti ve středu. Později však došlo ke změnám v jeho obsahu – podle autorky dopisu Petry Hůlové byl připojen odstavec kritizující zařazení práce Davida Černého – český stánek by podle spisovatelky měl dekorovat jeho „trabant na nohách.“ To Hůlová považuje za příklad toho, že program nebyl nijak konzultován.

Na základě změn se však část signatářů od dopisu distancovala. Ztotožňovali se pouze s původní verzí, jejíž vyznění bylo vůči populárnímu zpěvákovi ostřejší. Svůj podpis stáhli mimo jiné spisovatelé Petr Borkovec, Martin Putna nebo Jaromír Typlt. Poslední zmiňovaný změny označil za zfalšování dokumentu a zneužití jeho jména. Podle spisovatele byly z dopisu bez jakéhokoliv předchozího upozornění vypuštěny pasáže o „odpudivých hodnotách“, které má Gott symbolizovat.

Hůlová změny obhajuje, vyznění dopisu je podle ní v aktuální verzi přesnější. „Z mnoha reakcí vyplývalo, že dost autorů více než přítomnost Gotta v Lipsku štve dramaturgická koncepce veletrhu dělaná „za zavřenými dveřmi“ a tak je v dopise zmíněna nejprve ona a až posléze Gott,“ uvedla Petra Hůlová ve zveřejněném e-mailu signatářům.

Kdo podepsal petici
Za autory pozvané na veletrh v Lipsku 2019

Petr Hruška, laureát Státní ceny za literaturu
Bianca Bellová, laureátka Evropské ceny za literaturu
Petr Borkovec laureát Ceny Josefa Jungmanna (podpis stáhl)
David Zábranský laureát Ceny Magnesia Litera
Martin C. Putna, laureát Ceny Toma Stopparda (podpis stáhl)
Zuzana Fuksová
Jaromír Typlt, laureát Ceny Jiřího Ortena (podpis stáhl)
Markéta Pilátová (podpis stáhla)

Za Asociaci spisovatelů
Václav Kahuda, předseda
Adam Borzič
Ondřej Lipár
Adéla Hodinská Knapová
Petra Hůlová
Ivana Myšková
Irena Šťastná
Michal Maršálek
Ondřej Hložek (podpis stáhl)
Jan Burian (podpis stáhl)
Jan Škrob (podpis stáhl)
Tomáš Čada (podpis stáhl)
Jonáš Hájek
Petr Tureček
Tomáš Kůs
Petr Hrbáč
Ingrid Artezz

Za spolek Litera
Pavel Mandys předseda

Čtěte také: „Mr. Bean“ se zastal Johnsona kritizovaného za výrok o burkách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články