Jak správně pečovat o byt v novostavbě? Řiďte se jednoduchými pravidly

Jak správně pečovat o byt v novostavbě? Řiďte se jednoduchými pravidly 3
INZERCE
  • komerční sdělení
Sdílet:

Je skvělé nastěhovat se do nového bytu, jehož historii začnete psát Vy, jeho majitelé. K novému bytu je ale třeba přistupovat tak, abyste se vyhnuli potížím, které by Vám mohly bydlení hned na začátku znepříjemnit. Co tedy dělat, abyste se nepříjemnostem vyhnuli? Zeptali jsme se odborníka na kvalitu bydlení Miloše Petra, Vedoucího týmu záručních závazků a kvality ve Skanska Reality.

Větrat, větrat a ještě jednou větrat:

Zdi novostaveb několik měsíců vysychají, a proto je v nových domech více vlhka než ve starších stavbách, nicméně izolace je velmi kvalitní a nová okna skvěle těsní. Jak tedy předejít zvýšené vlhkosti, která kvůli dobrým izolačním vlastnostem novostaveb nemá kam odcházet?

„Při výstavbě je použito velké množství vody (betony, malty, lepidla), která z konstrukcí postupně vysychá. Pokud by nebyly obytné místnosti v novostavbě řádně větrány, logicky by se zvyšovala relativní vzdušná vlhkost,“ říká Petr Miloš ze Skanska Reality a dodává: „Vyšší vlhkost nemusí být vždy problém, pokud nedojde ke kondenzaci vodních par. Nicméně, jakmile se někde vzdušná vlhkost vysráží, je zde velké riziko výskytu plísní a to už problém je.“

V novostavbě je tedy potřeba ve zvýšené míře větrat – v prvních měsících výrazně více, než jste byli zvyklí ve svých předchozích bytech. Co může způsobit nedostatečné větrání?

- Orosená okna, plíseň na zdech, stropech a podlahách
- prasklý vnitřní parapet (stékající kondenzovaná voda z oken se vsákne do parapetů, které nabobtnají a prasknou)
- plošně vystouplé krátké spoje na dřevěné nebo laminátové podlaze
- vytlačené (odlepené) soklové lišty.

Respektovat, že stěny novostaveb pracují

Může to vypadat divně, ale u novostaveb je relativně velká pravděpodobnost, že drobně popraskají omítky. Je to kvůli sedání objektu nebo také například změnami teplot.

„Tyto praskliny našim klientům před koncem záruční doby opravíme a dotčené stěny vymalujeme. Jedinou podmínkou je, že prostor k opravě bude řádně vyklizen,“ vysvětluje Petr řešení developera.

Důležité je také přemýšlet nad rozmístěním nábytku. Laminátová nebo dřevěná podlaha pracuje a vlivem vlhkosti a tepla se mírně pohybuje. Když podlahu zatížíte v protilehlých stranách místnosti, může se vyboulit a začít vrzat.

A jak je to s topením?

Novostavby oproti například starým panelovým domům mají kotelny většinou již vybavené čerpadlem s tzv. frekvenčním měničem. Zjednodušeně řešeno mají čerpadlo, které mění svůj výkon v závislosti na venkovní teplotě a nastavení jednotlivých topení v bytech. Staré „paneláky“ mívají kotelnu, která ohřívá vodu po celou topnou sezónu na horní hodnotu, tedy třeba +60°C. I když je venku +10°C nebo -15°C, topení je pořád horké.

„Novostavby jsou v tomto chytřejší a teplota vody v topném systému se mění v závislosti na nutnosti topit dle aktuálního počasí. Často se pak stává, že si lidé v novostavbě stěžují, že je topení jen vlažné, málo teplé či že netopí, ale přitom mají v bytě normových a pohodlných 21-23°C a topení v tu chvíli tudíž ani topit nemusí. Jenže jsou zvyklí, že v předchozím bytě měli topení tzv. rozpálené do ruda celý podzim i zimu a tak mají pocit, že je něco špatně. Že něco nefunguje. Toto poměrně často klientům v našich bytech musíme vysvětlovat,“ říká Petr.

V neposlední řadě by majitel nového bytu neměl podceňovat běžné servisní úkony, jakými jsou například výměna baterií nouzových svítidel na chodbách, pravidelné čištění filtrů digestoří či údržba oken (promazání kování a pantů). S případnou barevnou výmalbou se doporučuje vyčkat až na uplynutí záruční lhůty nového bytu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Jakou národnost mají filmy?

KOMENTÁŘ

Prezident Donald Trump se rozhodl zachránit americký filmový průmysl. Když to počátkem minulého týdne oznámil, zavdal tím šéfům toho průmyslu důvod k panice – ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz