Nenecháme je vystoupit. Itálie odmítá pustit do země migranty z lodě Diciotti

Odmítání migrantů

Nenecháme je vystoupit. Itálie odmítá pustit do země migranty z lodě DiciottiAKTUALIZOVÁNO
Svět

Italský ministr vnitra Matteo Salvini opět hájil své rozhodnutí nepustit do země migranty z lodě Diciotti, která kotví už třetí den na Sicílii, dokud nedostane slib, že si je rozdělí země EU. Salvini uvedl, že všichni přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. Z lodi Diciotti se v noci vylodili na břeh nezletilí běženci, uvedla agentura ANSA.

„Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ uvedl Salvini. Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí.

Loď Diciotti italské pobřežní stráže vyzdvihla 190 běženců z moře minulý týden. Salvini tvrdí, že vzala běžence na palubu v maltských vodách poté, co jim Malta neposkytla pomoc. Maltské úřady se hájí, že migranti nebyli v ohrožení života. Italská pobřežní stráže už minulý týden 13 běženců z lodi ve vážném zdravotním stavu přepravila na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula tento týden na Sicílii.

Kritika V4

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani ve čtvrtek kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí EU. „Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti,“ řekl ve čtvrtek Tajani. „Tohle byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů,“ řekl také Tajani.

V noci na čtvrtek se z lodě Diciotti vylodilo na pevninu 29 nezletilých, zbylých 148 migrantů na lodi ale podle Salviniho zůstane, dokud státy EU neslíbí, že si je přerozdělí. Podobný postup s přerozdělením migrantů mezi více zemí EU aplikovala například minulý týden Malta, která v přístavu Valletta přijala loď Aquarius se 141 migranty naloděnými u libyjských břehů. Malta povolila lodi zakotvit poté, co se několik států Evropské unie dohodlo, že si migranty mezi sebou rozdělí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.