1 Mýtný tendr

Policie prověřuje ministerstvo dopravy kvůli mýtu

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Trestní oznámení na ministerstvo dopravy podané kvůli mýtnému tendru prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Obsahem oznámení je podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti s tendrem na provozovatele mýtného systému na období v letech 2020 až 2029. Policii řešením případu pověřilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Škoda způsobená údajnou manipulací při veřejné soutěži by mohla přesáhnout 150 milionů korun.

Anonymní trestní oznámení míří na vedení ministerstva dopravy, které mělo pochybit během veřejné zakázky na provozovatele mýta. Oznámení podané v prosinci minulého roku prošlo postupně Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 1 i Městským státním zastupitelstvím. „V současné době by měla být věc vrácena Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, neboť bylo s ohledem na jednací řád státního zastupitelství shledáno, že by se mohlo jednat o věc, kdy byla způsobena na majetku nebo majetkovém podílu státu škoda nejméně 150 milionů korun,“ řekl pro Echo24 mluvčí mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

K trestnímu oznámení
Ve věci, týkající se trestního oznámení „k zakázce na mýto“ vám sděluji, že trestní oznámení bylo předloženo Policii ČR, NCOZ, Praha, k dalšímu opatření. Vzhledem k tomu, že toto stadium trestního řízení je neveřejné, nemohu vám poskytnout jakékoliv další informace.
JUDr. Jan Kořán
státní zástupce VSZ v Praze

Podezření míří na tendr na provozovatele mýta po roce 2019. V loňském dubnu vyhrálo veřejnou zakázku konsorcium firem CzechToll a Skytoll za cenu 10,75 miliardy korun. Ministerstvo dopravy tak rozhodlo poté, co dostalo doporučení od komise, která hodnotila celkem čtyři nabídky.

S výsledkem se však nesmířila společnost Kapsch, která mýtný systém obstarávala v České republice od roku 2007. Rakouská společnost rozhodnutí ministerstva dopravy napadala u antimonopolního úřadu. V květnu tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepravomocně zrušil výběr vítěze tendru s tím, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Antimonopolní úřad nakonec zamítl v září námitky společnosti Kapsch a řízení zastavil. Ministerstvo dopravy poté podepsalo smlouvu s vítězem výběrového řízení skupinou CzechToll a SkyToll. Firma Kapsch však podala k ÚOHS návrh na zákaz plnění smlouvy. Podle neúspěšné společnosti je smlouva neplatná, protože v té době stále platilo předběžné opatření antimonopolního úřadu zakazující podpis smlouvy s vítězem tendru.

To však vyvrátil ÚOHS v prosinci minulého roku a rozhodnutí následně úřad potvrdil v únoru 2019.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kapsch podal žalobu proti postupu ÚOHS v tendru na mýtné. Za to se za 12 let vybralo téměř 100 miliard

Ťok: Tvrzení Kapsche o jednání rozkladové komise k mýtu je lež

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.