1 VÝRAZNÁ ZPĚVAČKA

Eva Olmerová žila divoce, střídala vzestupy a pády

, NOVÉ

Témata: , , ,

Jazzová zpěvačka a šansoniérka Eva Olmerová, která se narodila před 85 lety, 21. ledna 1934, patřila se svým nádherně zastřeným hlasem v 60. letech minulého století mezi nejvýraznější ženy pohybující se na české hudební scéně. Zbytek života interpretky hitů Čekej tiše nebo Jsi jako dlouhý most poznamenala nemoc, závislost na alkoholu a v neposlední řadě nepřízeň vládnoucího režimu.

V mládí hrála na kytaru a klavír, jezdila na koni, plavala a hlavně zpívala. Zlom v jejím životě nastal v roce 1962, kdy se dostala do legendárního divadla Semafor, kam ji jako náhradu za Evu Pilarovou přivedl dramaturg a skladatel Karel Mareš. Díky Semaforu se Olmerová prakticky ze dne na den stala hvězdou, která ale nedokázala naplno zazářit.

Žila divoce a střídala vzestupy a pády – vyhazovy ze Semaforu, deprese po emigraci druhého manžela, prášky a alkohol. Za normalizace se k tomu připojil i zákaz vystupování a třetí nevydařené manželství. Potom následoval už jen sestup. K závislosti na alkoholu se přidaly i vážné zdravotní problémy.

V 60. letech směla natočit jen dvě alba zpívaná anglicky. Jazz Feelin‘ (1968) bylo určené na export, druhé komunistické úřady brzy stáhly z prodeje. Na počátku osmé dekády pro už nemocnou zpěvačku vydupal comeback Michael Kocáb, Olmerová vydala desky Zahraj i pro mě či Vítr je rváč.

Zpěvačka, která se dožila 59 let (zemřela 10. srpna 1993), si několikrát zahrála i ve filmu (například Milenci v roce jedna). V roce 1990 ji v syrovém dokumentu Proměny přítelkyně Evy přiblížila režisérka Drahomíra Vihanová.


Čtěte dále: Objevila se v Tokiu krysa za 100 tisíc liber? Město pátrá po původu díla připomínajícího Banksyho

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.