Co týden dal, aneb chucpe

POLITICKÁ ARÉNA

Co týden dal, aneb chucpe
Demonstrace proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS v Praze. Foto:

Foto: Tereza Pavelcová

1
Politická aréna
Alexandra Udženija
Sdílet:

Chucpe je židovský výraz pro specifický druh drzosti. Něco tak nevýslovně nehorázného, že zůstává rozum stát. Asi jako když mladík odsouzený za smrt svých rodičů žádá po soudu shovívavost, protože je sirotek. Na naší politické scéně se to podobnými příklady jen hemží, zvláště minulý týden. Posuďte sami.

Osvícené (komunistické) hnutí

Nejde nezačít vyhrocenou situací kolem volby předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS. Do ní byl minulý týden zvolen  poslanec Ondráček, který v roce 1989 coby příslušník pohotovostních sborů VB zasahoval proti pokojným demonstrantům za svobodu této země. Volba zcela přirozeně vyvolala vlnu všeobecného odporu a den po masových demonstracích napříč republikou pan poslanec ze své funkce odstoupil.

Většina lidí to samozřejmě přivítala, určitá část politiků, nejen komunistů, však spokojena nebyla. Mezi nimi i poslanec Hnutí ANO, pan Jiří Bláha. Ten přirovnal odpor ke komunistovi Ondráčkovi k procesu s Miladou Horákovou, kterou právě komunisté mučili a ve vykonstruovaném procesu popravili. Každý soudný člověk zde vidí ukázkové chucpe. Když v roce 2017 poslanec Bláha kandidoval za ANO do Poslanecké sněmovny, řekl v jednom rozhovoru, cituji: „Lidé říkají ten a ten byl skvělý, ale po vstupu do politiky se z něj stal blbec. Nevím, možná se to stane i ze mě, ale budu se snažit o to, aby to tak nebylo.“ No, nepovedlo se, pane poslanče!

Regulovat, regulovat, regulovat

Místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola přišel s návrhem novely zákona o regulaci prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě. Ten v současné době nařizuje obchodům nad 200 metrů čtverečních mít o sedmi vybraných státních svátcích zavřeno. Pan místopředseda Mihola (a s ním i celá KDU-ČSL) by rád tuto povinnost rozšířil na všechny svátky. To by samo o sobě nebylo nic divného. Lidovci se o zavedení centrálně plánované ekonomiky snaží již dlouho. Stačí se podívat, jaké zákony v minulých čtyřech letech podporovali v rámci svého angažmá ve vládě.

Ovšem zarazila mě hlavně socialistická argumentace pana místopředsedy. Kritici tohoto zákona prý poukazují na to, že je pro spotřebitele matoucí. Tento chaos by se podle pana Miholy odstranil právě tím, že bude zavřeno o všech svátcích. Hmm, ne, pane místopředsedo – kritici poukazují především na to, že samotná regulace je nesmyslná a špatná, a že o prodejní době má rozhodovat majitel (na základě dohody se zaměstnanci a podle toho, co chtějí zákazníci). Odpověď na špatnou regulaci skutečně není více špatné regulace, nýbrž její zrušení.

Sliby chyby

Ve čtvrtek proběhla ve Vladislavském sále Pražského hradu inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Vrcholná státnická ceremonie bohužel pana prezidenta nepřiměla, aby i jeho projev měl státnickou formu. A to je velká škoda, čekala jsem, že Miloš Zeman dodrží svůj slib, že se pokusí chovat více – jako prezident. Nedodržel.

Slyšeli jsme kritiku médií. Podle mě dost jednostrannou, ale dejme tomu. Kritika médií ve svobodné zemi není útokem na svobodu slova, ale naopak je právě onou svobodou slova. Slyšeli jsme kritiku Zdeňka Bakaly. Pravda je, že po jeho podnikání tu zůstala tak trochu spoušť a s dodržováním smluv si pan Bakala také příliš hlavu nelámal, viz bývalé byty OKD. Slyšeli jsme i kritiku TOP 09. Nevím sice, jak to zapadá do prezidentova slibu, že chce společnost spojovat a ne rozdělovat, ale dobrá. Všechno, co prezident Zeman řekl, je samo o sobě politicky legitimní. Ovšem chucpe spočívá právě v tom, kde a jak to řekl. Žluč, nenávist a vyřizování účtů ke slavnostnímu setkání v sídle českých králů prostě nepatří!

Vyhánět čerta ďáblem

A třešnička na závěr. Předseda TOP 09, Jiří Pospíšil, minulý týden vyhlásil záměr pro nadcházející komunální volby – dobýt Prahu. TOP 09 k tomu má pomoci i hnutí STAN, s nímž podepsali memorandum o společné kandidátce. Slušné chucpe je ale skutečnost, že pan Pospíšil zároveň oznámil, že má pro Prahu úžasné plány a vize a že současná radniční koalice pro rozvoj Prahy nedělá nic. Což o to, v tom má pravdu, ale já bych mu ráda připomněla, že součástí té nic nedělající koalice je i hnutí STAN. TOP 09 se čtyři roky snaží odvolat z funkce radní Janu Plamínkovou (STAN) a vzájemně nešetří tou nejtvrdší kritikou.

To stejné hnutí STAN, které je v Praze zastoupené v podivném svazku zvaném Trojkoalice s pány Stropnickými a dalšími levicovými “anarcho-vizionáři”,  kteří svá dobra vytvářejí někde na Klinice. To je jako vyhánět čerta ďáblem.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit