Věřím, že odstoupí. Jinak mu to zlomí vaz, říká autor petice za Babišovu rezignaci

Babišovo vládnutí

Věřím, že odstoupí. Jinak mu to zlomí vaz, říká autor petice za Babišovu rezignaciROZHOVOR
Mikuláš Minář Foto:

FOTO: archiv Mikuláše Mináře

1
Domov

Karolína Vaverková

Pod peticí požadující rezignaci premiéra v demisi Andreje Babiše se už sešlo více než 150 tisíc podpisů. Autoři petice mají ale cíl sehnat podpisů milion. „Andrej Babiš se nás bude všemi možnými prostředky snažit zdiskreditovat. Určitě řekne, že je to objednávka politické strany či účelovka. My jsme ale spolek, kterému záleží na demokracii v naší zemi,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24 mluvčí a organizátor petice Mikuláš Minář.

Nyní je pod peticí podepsáno něco přes 150 tisíc lidí. Chcete ale získat milion?

Ten úžasný start nasvědčuje tomu, že milion je reálný. Sto tisíc podpisů jsme získali za deset dní. Od pondělí začneme distribuovat plakáty, letáky a další věci. Ale už nyní bez velkého PR, bez toho, abychom byli v médiích a aby nás podporovaly nějaké osobnosti, se nám podařilo získat 150 tisíc podpisů, a to mi přijde nejzajímavější. Setkali jsme se s obrovskou odezvou. Lidé petici sdílí a šíří, jak můžou. Jsou nespokojení a naštvaní, proto je reálné sehnat milion podpisů. Trefili jsme se do něčeho, co si lidé myslí. Že politická situace není normální a není přijatelná.

Chcete lidi oslovit i pomocí videí. Už je vytváříte?

Máme naplánováno asi deset videí, už se tvoří. Chceme signatářům a veřejnosti předat informace, které podle nás nedostatečně zní nebo jsou zmatené a nejasné.

Které máte na mysli?

Kolem Andreje Babiše se toho děje tolik, že začíná být nepřehledné, co vše už udělal a s čím je problém. Chceme se zaměřovat na jednotlivé oblasti. Třeba na vztah Andreje Babiše k médiím a na to, co dělá ve státní správě. Ke každému tématu chceme zpracovat fakta a zajímavou formou sdělit, co už Andrej Babiš udělal a v čem je problém.

Oslovily vás ke spolupráci nějaké politické strany?

Ještě se to nestalo. Ale jsme striktní v tom, že pokud takové nabídky přijdou, chceme zůstat jako nezávislá iniciativa. I na svých webových stránkách píšeme, že nepřijímáme dary od politických stran a nechceme být navázáni na lidi, kteří mají s politickými stranami něco společného. Andrej Babiš se nás bude všemi možnými prostředky snažit zdiskreditovat. Určitě řekne, že je to objednávka politické strany či účelovka. A my mu nechceme dávat munici. My jsme spolek, kterému záleží na demokracii v naší zemi.

Milion podpisů chcete získat za sto dní. Termín vyprší 5. června. Co se bude dít poté? Komu petici předáte?

Až vyprší sto dní, symbolicky a nevšední formou petici předáme Andreji Babišovi. Případně celému hnutí ANO a Poslanecké sněmovně. Chceme ukázat, že je tu silný občanský hlas, silný občanský postoj, že současná situace je nenormální a nepřijatelná. Ať už Andrej Babiš na základě toho tlaku rezignuje, nebo nerezignuje, tlak tu zůstane. Pokud nerezignuje, tlak bude dál růst. Třeba půjdeme i do ulic.

Vy věříte, že Andrej Babiš odstoupí? V červnu už může být podruhé jmenovaný premiérem, teoreticky může mít i důvěru sněmovny.

Ať už bude mít důvěru, nebo nebude, je trestně stíhaný a oprávněně vedený jako agent StB, neplní vlastní sliby rozvíjet demokracii a jediní, o koho se opírá, jsou zatím komunisté a extremisté, to je pro nás nepřijatelné. V zemi, kde je nějaká demokratická kultura, takový člověk nemůže být premiér. Může vládnout, ale my budeme dále říkat, že je to nepřijatelné.

A věříte tedy tomu, že odstoupí?

Ano, věřím, že odstoupí. Spočítá si, že je to pro něj samotného výhodnější. Protože pokud neodstoupí, může mu to paradoxně zlámat vaz. Nepopírám výsledek demokratických voleb. Premiér by měl vzejít z hnutí ANO. Ale proč by to měl být trestně stíhaný a ve svazcích StB právoplatně vedený Babiš?

Kdy s vámi naposledy Babiš komunikoval?

Na konci ledna padlo nějaké vyjádření, že bychom se mohli setkat, ale neveřejně a bez médií. To pro nás bylo nepřijatelné. Chtěli jsme tehdy veřejnou odpověď na výzvu Chvilka pro Andreje. V ní jsme žádali Andreje Babiše, aby plnil své předvolební sliby občanům, zejména slib, že ‚bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR‘. Pořádnou veřejnou odpověď nám nikdy nedal. I ostatní z hnutí ANO teď dělají, že jsme neviditelní.

Budete se pokoušet svými videi a plakáty oslovit i voliče Andreje Babiše?

Ano, budeme. Tito lidé měli velkou řadu důvodů, proč ho volili. Co Babišův tým vyhodnocoval jako problémy české společnosti, bylo často pravdivé. On sliboval změnu. Není zvláštní, že mu spousta lidí uvěřila. My ale chceme ukazovat, že své sliby neplní. Že mezi sliby a realitou je obrovská propast. Své voliče vlastně podvedl, nasliboval jim totiž rozvíjení demokratické kultury a že to tu vyčistí od „kmotrů“. Děje se však pravý opak. Proto přišel čas na rezignaci. A lidí, kteří to vidí stejně, je opravdu hodně.

Zmínil jste, že můžete vyjít i do ulic.

Nechceme vyhrožovat a říkat, že každý týden budou demonstrace. My budeme demonstrovat, pokud bude vážný důvod. Nechceme se ale stylizovat do nějakých revolucionářů, kteří to tu zachrání. Ale situace je vážná. Naštěstí lidí, kteří se pro demokracii snaží něco dělat, je celá řada.

Jaký vážný důvod například?

Jakýkoli krok, které vážně ohrozí demokracii v naší zemi. Třeba útok na nezávislá média. Znepokojuje nás i to, jak dlouho již vládne Babiš bez důvěry a že stále vyjednává s extremisty a komunisty. Naše trpělivost nebude věčná. S odvoláním Ondráčka nám sice předvedl pěkné divadélko, ale když na něj nemíří reflektory, nevadí mu se paktovat se stranou, která se dosud neodstřihla od své totalitní minulosti a smýšlení. Však se také on sám snaží o vládu jedné strany či spíš jednoho člověka. Doufám, že mu to my občané jen tak nedáme.

Mikuláš Minář studuje filozofii, bohemistiku a teologii. Už v listopadu loňského roku přišel spolu s dalšími s výzvou Chvilka pro Andreje, v níž premiéra vyzýval k plnění předvolebních slibů. Především slibu o rozvíjení a podpoře demokracie v České republice. „Rád žiji ve svobodné zemi,“ říká o sobě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Desítky tisíc lidí podepisují petici za Babišovo odstoupení

Splňte své sliby, vyzývají studenti Babiše. Chtějí sehnat milion podpisů