„Asi má šéf jiný mobil“. Krnáčové se nepovedlo obejít památkáře

Změnu památkového zákona neprotlačila

„Asi má šéf jiný mobil“. Krnáčové se nepovedlo obejít památkářeNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Primátorka Adriana Krnáčová nedokázala na posledním jednání zastupitelstva Prahy před volbami protlačit změnu památkového zákona na program. Památkářům se ulevilo a opozice ukazuje na primátorčinu nejednoznačnou pozici ve vedení hlavního města a špatnou spolupráci s radními. Krnáčová se zákonem snažila obejít povinné vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) při stavebních zásazích na památkách a v památkovém území, protože se prý tímto způsobem prodlužují opravy budov.

Příslušnou novelu památkového zákona schválili radní. Slibovali si od ní, že změna zákona by urychlila práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkovém území. Primátorka Adriana Krnáčová také dříve řekla, že NPÚ neplní lhůty a blokují rekonstrukce. „Žádné jiné město navíc nemá tak extenzivně památkově chráněno tak rozsáhlé území, jako je pražská památková rezervace,“ řekla Adriana Krnáčová.

Proti se postavila opozice, odborná veřejnost a před posledním jednáním zastupitelstva také kulturní výbor. Ten uvedl, že by zákon mohl způsobit vyškrtnutí hlavního města z památkové rezervace ze seznamu světového dědictví. „Praha má jít příkladem a ukazovat, jak se dá propojit péče o historické památky s moderní rozvojem města,“ řekl pražský zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

Na čtvrtečním posledním jednání zastupitelstva se Adrianě Krnčáové nepodařilo protlačit bod o schválení památkového zákona na jednání. Proti se postavila i její hnutí ANO. „Byla to bohužel pouze ukázka toho, že paní primátorka nemá pro své návrhy podporu ani v koalici, ani ve vlastní straně. Asi si její šéf změnil číslo mobilu,“ řekl pro Echo24 místopředseda zastupitelského klubu ODS Filip Humplík. Vyřadit návrh z jednání navrhl sám první předseda zastupitelů ANO Michal Hašek. V hlasování poté získal podporu 40 hlasů z 58 přítomných.

Samotný výsledek také potěšil také památkáře, kteří měli velkou podporu u odborné veřejnosti. Kromě Národního památkového ústavu se ke kritice přidali i akademici, kteří poslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi. „Dostavil se pocit velkého ulehčení. Ta úprava by znamenala konec odborné památkové péče. Zatím to vypadá, že zdravý rozum zvítězil a poměr hlasů byl natolik výrazný, že věřím, že zastupitelstvo je nezávislejší oproti radě,“ řekl pro Echo24 viceprezident Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Josef Štulc.

Podle šéfa pirátského zastupitelského klubu Adama Zábranského se radní hlavně lekli velké kritiky. „Myslím, že se koaliční zastupitelé zalekli negativního ohlasu, který návrh vyvolal. Takhle před volbami to nemají zapotřebí. Akorát se obávám, že s tím někdo přijde zase po volbách,“ řekl pro Echo24 Adam Zábranský. „Doufám, že to byla pouza podivná iniciativa na odchodnou paní primátorky. Je ale možné, že jsem přílišný optimista,“ řekl oproti tomu památkář Josef Štulc.

Už dříve se totiž objevily informace, že by se Praha po přijetí zákona dostala do křížku s organizací UNESCO. Výbor pro světové dědictví dokonce poslalo v létě hlavnímu městu vytýkací dopis. „Jsou dost naštvaní, jak to tu bereme hákem. Mj. nám doporučují, abychom zpřísnili památkový zákon, a říkají, že jsou vážně znepokojeni naším přístupem k výškovým stavbám v blízkosti historického centra,“ uvedla na facebooku náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice, SZ).

V Praze se také bude očekávat mise expertů UNESCO, protože se primátorka Adriana Krnáčová nezúčastnila zasedání v Bahrajnu. Mise posoudí, zda je Pražská památková rezervace v ohrožení.

Neúspěch Krnáčové

Adrianě Krnáčové nejvíce kritici vyčítají, že nemá podporu ve své vlastní straně a ani od koaličních partnerů. „Mnoho slibů, prakticky žádné činy. Město i úřad uvrhla do hlubokého chaosu. A oháněla-li se před volbami transparentností, pak konstatuji, že nastal pravý opak,“ řekl dříve zastupitel Václav Novotný z TOP 09.

Výstavbu zpomalila primátorka spolu s bývalý náměstkem Matějem Stropnickým. Sehnání povolení na rekonstrukci chátrajícího domu v centur metropole trvá roky a výše pronájmů se několinásobně navýšila. Za dob vlády nominantky hnutí ANO také spadla Trojská lávka a poté se uzavřel Libeňský most.

Největší kritika se ovšem na Krnáčovou snesla po výroku, že jsou Pražáci zpovykaní. Primátorka výrok prohlásila den poté, co se kvůli rekonstrukci Husitské zastavila doprava na Žižkově.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Mezi ochránci památek to vře. Mluví o drzosti Krnáčové, sepsali i petici

Priority nových ministrů: potravinová soběstačnost, nový památkový zákon a revize inkluze

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články