Neuvěřitelná Inge. Přežila holokaust, byla špiónkou a v 97 letech zpívá v metalové kapele

Jedinečná zpěvačka

Neuvěřitelná Inge. Přežila holokaust, byla špiónkou a v 97 letech zpívá v metalové kapeleNOVÉ
Metalová babička Foto:

Reprofoto: YouTube - ManhattanCamerata

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Před pár dny oslavila 97. narozeniny, ale to jí ani trochu nebrání nadále žít svůj život naplno. Rakouská židovka Inge Ginsberg přežila holokaust, pracovala jako špiónka v amerických službách i jako novinářka. A také skládala hudbu. Její zájem ji před několika lety přivedl do oblasti úplně jiné – k death metalu, jemuž propadla natolik, že se stala tváří skupiny Inge and the Tritone Kings a internetovou senzací. 

„Neumím zpívat. Nejsem schopna udržet melodii. Heavy metal funguje proto, že mu stačí slova,“ řekla nedávno pro deník The Times of Israel. Do více než 90 let se živila psaním, pak se však podle svých slov začala poohlížet po jiném způsobu vyjadřování. „Zásadním pro heavy metal je text. Není to jen o poezii, je to o poselství,“ vysvětluje Ginsberg, odkud se vzala její neobvyklá záliba.

Videa kapely, v nichž účinkuje, obvykle oblečená v pěkné šaty a s perlovým náhrdelníkem, nasbírala na YouTube stovky tisíc zhlédnutí. Písně si píše sama, zpívá v němčině, ale také anglicky, na nástroje ji doprovázejí mladíci o několik desítek let mladší, v umrlčích maskách. 

Inge Ginsbergová pochází z Vídně, z dobře zajištěné židovské rodiny. Narodila se v roce 1922, doma zaměstnávali služebnictvo, na víkend jezdili do rodinné vily, chodila do školy a do tanečních, kde ji učili způsobům módním ještě před první světovou válkou. Po německé invazi do Rakouska byla rodina násilím rozdělena, Inge a její bratr se nicméně tomu nejhoršímu vyhnuli, jelikož pracovali jako kopáči hrobů. 

Roku 1942 se ji podařilo propašovat do Švýcarska, kde navázala kontakty s americkou vojenskou špionážní službou. Špehovala nacisty a organizovala partyzánské operace. Po válce skládala s manželem v USA populární hudbu, příliš dlouho zde však nepobyla a na deset let se přestěhovala do izraelského Tel Avivu. 

Její skupině se potom prorazit podařilo v roce 2015, když zaujala ve švýcarské soutěži Eurovize. A zpívá dále. Dle svého vyjádření nemá žádných výčitek a nijak se ani netrápí tím, co si o ní ostatní lidé myslí. „Upřímně, drahoušku. mě to nezajímá,“ říká s dodatkem, který by se dal přeložit jako „po nás ať přijde potopa“.  „Věřím na dnešek a  na zítřek,“ doplňuje.

Čtěte také: Nejstarší žena historie, Jeanne Calmentová, byla podvodnice, tvrdí ruský matematik

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články