Kauza Flynn je pro Trumpa časovaná bomba. Kdykoli se mohou objevit nová jména

Kauza bývalého poradce Flynna

Kauza Flynn je pro Trumpa časovaná bomba. Kdykoli se mohou objevit nová jménaNOVÉ
Bývalý poradce Michael Flynn Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Kauza bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna je časovanou bombou, která podle amerických komentátorů může kdykoli v budoucnu explodovat a poškodit nebo i zničit základy, na nichž stojí mandát hlavy státu. Pro zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera je Flynn „velká ryba“, člověk s důvěrnou znalostí lidí ve štábu Donalda Trumpa, jejich hříchů, kontaktů a spádů. A především muž, který je ochoten vypovídat.

Bílý dům podle washingtonského bezpečnostního experta Marka Zaida neděsí sama skutečnost, že Flynn byl obviněn nebo že se přiznal ke lži. Za signál hrozícího nebezpečí považují lidé z Trumpova okolí fakt, že byl obviněn z jednoho jediného trestného činu – z lhaní úřadům. Trestní sazba je sice do pěti let, ale podle znalců připadá v úvahu podmínka, nanejvýš šest měsíců vězení.

Flynn má přitom za sebou mnohem těžší hříchy, které by FBI mohly zajímat. Jde hlavně o jeho úřadům neohlášené angažmá v honu na tureckého disidenta Fethullaha Gülena, kterého se Ankara všemožně snaží vypudit z amerického exilu a pohnat před soud. Případně o podivnou Flynnovu cestu do Ruska zaplacenou kremelskou propagandistickou televizí RT.

Nic z toho Mueller k překvapení mnohých nepoužil. Většina komentátorů z toho vyvozuje, že důvodem je dohoda s FBI, díky níž se Flynn z obviněného fakticky stal spolupracujícím svědkem. Vyšetřovatel Mueller by přitom na dohodu s Flynnem nikdy nepřistoupil, kdyby mu bývalý Trumpův poradce nemohl něco mimořádného nabídnout.

Podle bývalého vysokého úředníka amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Paula Rosenzweiga to musejí být informace o prohřešcích jiné, ještě výše postavené osoby – a takových v Bílém domě už moc není. Ve Flynnově kauze se proto mohou brzy objevit nová velká jména, možná i to největší.

Někteří analytici si lámou hlavu, proč vlastně Flynn o svých stycích s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem FBI zalhal. Hovořil s ním o protiizraelské rezoluci v OSN a o reakci Moskvy na americké sankce. Témata jsou to sice možná citlivá a problematická, ale na kriminál to podle expertů není. Jako zkušený vládní úředník si počínal nelogicky, vždyť s FBI hovořil dobrovolně.

Podle serveru Politico se nabízí vysvětlení, že Flynn chtěl původně „ruskou stopu“ úplně zahladit, protože skrývá cosi mnohem závažnějšího. Stejně se ostatně choval i Trump, když chtěl Flynnovo vyšetřování v zárodku zastavit a vyhodil kvůli tomu v květnu šéfa FBI Jamese Comeyho. Kdy spolupráce s ruskými občany začala? Kdo ji řídil, kdo o ní věděl a jaký byl její rozsah? Flynn může jako spolupracující svědek Muellerovi leccos prozradit.

Prezident Trump v nynější citlivé situaci nemá velkou možnost obrany. Flynna už ovlivnit nemůže, sám se od něj veřejně distancoval. Může odstranit od vyšetřování Muellera nebo použít práva milosti. To by ale podle bývalého právního poradce Bílého domu Richarda Paintera automaticky znamenalo ústavní žalobu a Trumpův neslavný konec.

Čtěte také: Lhal jsem, přiznal FBI generál Flynn. Kontakty s Rusy mě pověřil Trump, tvrdí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články