Olympiáda je stále v ohrožení. Možná nebude ani v roce 2021, varují Japonci

OLYMPIÁDA V DOBĚ PANDEMIE

Olympiáda je stále v ohrožení. Možná nebude ani v roce 2021, varují Japonci
Symbol olympijských her před japonským národním stadionem. Foto: Shutterstock
Svět

Echo24

Původně se letní olympijské hry měly uskutečnit už na přelomu července a srpna letošního roku v japonském Tokiu. Kvůli pandemii nemoci covid-19 ale byly organizátory už na konci března přesunuty až na léto 2021. Je ovšem možné, že ani další plánované datum nakonec nevyjde. Podle organizátorů by se za současné situace nemohly odehrát ani odložené hry příští rok. Klíčem k uskutečnění olympiády bude totiž účinná vakcína proti koronaviru. Bez ní to nepůjde, což potvrzují také vědci. Pokud by se nakonec nepodařilo najít vakcínu, mohla by být v ohrožení také zimní olympiáda v čínském Pekingu, která se má uskutečnit v únoru 2022.

"Letní olympijské hry se nebudou moci uskutečnit ani příští rok, pokud nebude nalezena vakcína proti covid-19," tvrdí přední japonský výzkumník, profesor Yoshiharu Matsuura. „Japonská vláda kvůli olympiádě klade velký důraz na vývoj vakcín a léku na virus,“ řekl televizi Sky News. „Chtěli by příští rok uskutečnit olympijské hry a říkají, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je vakcína,“ vysvětluje Matsuura.

Podle Matsuury je zatím jedna vakcína na covid-19 v předklinické fázi studie. Připomněl také, že Japonsko má pro vývoj nových vakcín velice striktní pravidla, což znamená také pomalejší postup. „Bezpečná vakcína potřebuje čas, aby se osvědčila. Běžně vývoj vakcíny trvá 10 let a oni říkají, že se to stihne za rok. To je děsivé,“ řekl profesor televizi. Sám se obává, že se vývoj vakcíny kvůli tlaku na uskutečnění her uspěchá. Existuje podle něj riziko, že by nefunkční vakcína mohla přestat produkovat protilátky, které virus oslabují a vakcína by mohla začít virus naopak podporovat.

Podle profesora je nezbytnou nutností, aby si Japonsko vyvinulo vlastní vakcínu. I když by k objevu funkční vakcíny došlo někde jinde na světě, tato vakcína by se podle něj ještě dlouhou dobu nedostala do rukou Japoncům. Říká, že vakcíny jsou vždy výlučně součástí národní obrany.

Že i nad odloženou olympiádou v Tokiu visí otazník, potvrdili také samotní organizátoři. Pokud by byla za rok situace s šířením koronaviru taková jako nyní, odložené olympijské hry v Tokiu by se konat nemohly. Uvedl to prezident organizačního výboru OH Joširo Mori, podle něhož je rovněž klíčové nalezení vakcíny na covid-19. Mori v rozhovoru pro japonskou televizi odpovídal na otázku, zda bude možné uspořádat olympijské hry, pokud bude pokračovat současná koronavirová situace. „Pokud bude pokračovat, tak to možné nebude,“ odpověděl šéf organizátorů. „Nemyslím si, že tato situace vydrží ještě rok,“ řekl Mori. Mezinárodní olympijský výbor i pořadatelé také několikrát uvedli, že nové odložení OH už nepřipadá v úvahu, jediným další řešením by tak bylo jejich zrušení.

Tokio hlásilo v poslední době denní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem, rekord bylo minulý týden téměř 300 nových infekcí. Vzhledem k tomu, že metropolitní oblast má zhruba 14 milionů obyvatel, se jedná o relativně nízké číslo. Celkem se v Japonsku od propuknutí epidemie koronavirem nakazilo přes 23.500 lidí, z nichž zhruba tisíc zemřelo.

V ohrožení jsou i Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu

Pokud by se odložené olympijské hry v Tokiu kvůli koronavirové krizi neuskutečnily ani za rok, zřejmě by se nemohly v plánovaném termínu v únoru 2022 konat ani zimní olympijské hry v Pekingu. Myslí si to dlouholetý člen Mezinárodního olympijského výboru Richard Pound.

Pokud by byla situace tak vážná, že by neumožnila zorganizování letní olympiády na přelomu července a srpna 2021, považuje Pound za nereálné její zásadní zlepšení o necelý půlrok později. Zimní olympiáda v Číně je naplánovaná na 4. až 20. února 2022.

„Pokud by byl problém s covidem v červenci a srpnu příštího roku v Tokiu, je těžké si představit, že by to nemělo dominový efekt ve stejném regionu o pět měsíců později,“ řekl Pound serveru insidethegames.