Zemřel šéf Havlovy ochranky Antonín Maněna

Odcházení Havlova přítele

Zemřel šéf Havlovy ochranky Antonín ManěnaNOVÉ 1
Domov

Zemřel Antonín Maněna, někdejší ředitel hradní policie a přítel bývalého prezidenta Václava Havla. Na webu o tom dnes informovala Knihovna Václava Havla. Maněna, kterému bylo 71 let, zemřel v pátek.

„Jeho největší předností i slabinou bylo bezprostřední a otevřené jednání s kýmkoli. A dobří kamarádi si toho vážili,“ uvedla k Maněnovu úmrtí Knihovna Václava Havla.

Maněna se přátelil s Havlem téměř 30 let a zhruba deset let u něj sloužil. V roce 2001 však Havel tehdy čtyřiapadesátiletého Maněnu propustil. Podle tehdejších informací Práva to bylo na přání jeho manželky Dagmar. Hradní policii po Maněnovi převzal tehdejší zástupce ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu František Snopek.

Novinky.cz připomněly, že s Havlem se Maněna seznámil přes knížky, které si se svou ženou Olgou půjčovali v Trutnově. Poprvé se prý setkali v roce 1974 a od té doby byli přáteli až do Havlova úmrtí na konci roku 2011. Maněna a jeho žena se navíc manželům Havlovým pomáhali starat o jejich chalupu na Hrádečku.

Čtěte také: Zemřel Havlův přítel, biolog a filozof Zdeněk Neubauer

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.