2 VOLBA PREZIDENTA

Všichni proti Zemanovi. Drahoš by mohl dostat až 1,6 milionu ‚odpadlických‘ hlasů

NOVÉ

Témata: , , ,

Dva postupující kandidáty na prezidenta – Miloše Zemana a Jiřího Drahoše – od sebe v prvním kole dělilo asi 617 tisíc hlasů. Pro Drahoše tak bude klíčové, zda ho ve druhém kole podpoří voliči, kteří hlas do urny „hodili“ druhému Pavlu Fišerovi, třetímu Michalu Horáčkovi, čtvrtému Marku Hilšerovi a pátému Mirku Topolánkovi. Ti totiž společně představují sílu více než 1,6 milionu hlasů. Ti všichni přitom vzkázali, že jejich podporu Zemanův vyzyvatel Drahoš má. Dokáží je ale zmobilizovat?

„Budu volit Jiřího Drahoše a vyzvu také ty, kteří mě podporovali, aby zvážili udělat stejný krok,“ řekl první pod čarou Pavel Fischer novinářům na tiskové konferenci. „Po telefonickém hovoru s panem Jiřím Drahošem, který mne ujistil o souhlasném stanovisku v klíčových otázkách, mu vyjadřuji plnou podporu pro druhé kolo prezidentské volby,“ napsal poté také na svůj Twitter.

Fischer, který získal něco málo přes 10 procent všech hlasů a celkově ho volilo více než 525 tisíc lidí, se tak připojil k dalším neúspěšným kandidátům, kteří se jasně vymezili vůči Zemanovi a řekli, že svým voličům doporučí podpořit Drahoše. Ten má tak šanci ve druhém kole získat dalších asi 1,6 milionů hlasů a současnou hlavu státu tak porazit. Otázkou zůstává, zda se je podaří zmobilizovat.

Hilšer a Horáček přišli až za Drahošem

Čtvrtý v pořadí Michal Horáček už během sčítání, kdy bylo jasné, že jemu to na druhé kolo stačit nebude, slíbil podporu Zemanovu protikandidátovi. Když už bylo zřejmé, že druhý skoční Drahoš, slíbil svoji podporu přímo jemu. „Pan profesor Drahoš bude mít těžký úkol. A já udělám všechno pro to, abych ho podpořil. Protože chci změnu na Hradě,“ řekl Horáček.

Marek Hilšer skončil na pátém místě s více než 8 procenty a volilo ho více než 450 tisíc lidí. I ti by teď mohli podpořit Drahoše. „I já a můj tým se mu pokusíme pomoct. Díky moc, budoucnost je na nás!“ uvedl Hilšer na Twitteru.

Že to se svoji podporou myslí oba poražení vážně, dokázali tak, že v sobotu večer dorazili do volebního štábu Jiřího Drahoše.

Zeman si může polepšit o padesát tisíc hlasů

Drahoše podpořil i „poražený dne“ Mirek Topolánek, jenž získal pouze 4,3 procenta. Ty ale představují dalších 220 tisíc hlasů voličů, kteří se nyní budou rozhodovat mezi Drahošem a Zemanem.

Zato současný prezident se dočkal podpory jen od jediného kandidáta – od Petra Hanniga, který v souboji o Hrad skočil na předposledním místě. Hannig získal něco málo přes půl procenta, což je necelých 30 tisíc hlasů.

Jediný, kdo se ještě nevyjádřil, je Jiří Hynek, který skončil před Hannigem. „Děkuji voličům, jsem rád, že má témata se setkala s určitým zájmem. V politice budu pokračovat. Máme 14 dní na zjištění názorů postupujících do 2. kola, až těsně před 2. kolem řeknu, koho budu volit,“ řekl pro Český rozhlas Plus. Hynka volilo něco málo přes 63 tisíc lidí.

Čtěte také: VIDEO: Jak prožívali volby kandidáti ve štábech

ON-LINE: Zemana vyzve Drahoš, zaostal jen o dvanáct procent


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.