Hamáček: Jsem překvapen, Babiš Šmardu sám navrhl

Hamáček: Jsem překvapen, Babiš Šmardu sám navrhlNové
Domov

Babiš nechce Šmardu

ČSSD dává najevo silné znepokojení nad vyjádřením premiéra Andreje Babiše (ANO), že s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude. Tím se Babiš postavil na stranu prezidenta Miloše Zemana, který o pár dní dřív požádal ČSSD, aby navrhla jiného kandidáta. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je to překvapení a ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy. Tedy na tom, aby pouze sociální demokraté rozhodovali o tom, kdo za ně bude sedět ve vládě. 

„Je trochu překvapení, že premiér Andrej Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a Ústavy. Jen tak může fungovat vzájemná spolupráce,“ uvedl Jan Hamáček. A spoléhá na schůzku s Babišem. „V pondělí se sejdu s premiérem, očekávám od něj řešení. Do té doby platí, že nebudu nic vzkazovat přes média,“ dodal Hamáček.

Sám Šmarda, místopředseda ČSSD a kandidát na nástupce odvolaného šéfa kultury Antonína Staňka (ČSSD), deníku Echo24 nedávno sdělil, že z kandidatury necouvne. Reagoval tak na to, že v ČSSD zaznívají slova, že by situaci mohl pomoci vyřešit sám její kandidát Šmarda. Myslí si to například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Šmarda přiznává, že se nejedná o situaci, o níž by měl člověk stát. „Ale jestliže já jsem jednou souhlasil, předseda Jan Hamáček i vedení strany do toho investovali svůj politický kapitál, tak já jim nemůžu vrazit kudlu do zad a říct jim, že na to kašlu. To slušný člověk neudělá,“ sdělil pro Echo24.

V ČSSD to nyní „vře“. Ozývají se i hlasy, že strana má vládu opustit. Například první místopředseda ČSSD Roman Onderka v reakci na Zemanovo sdělení, že Šmardu odmítá stále jmenovat, uvedl, že pokud Babiš nepřiměje prezidenta ke změně postoje, nebo pokud na něj nepodá kompetenční žalobu, měli by ministři ČSSD podat demisi.

Babišovi vadí Šmardovy mediální výstupy

Babišovo odmítnutí Šmardy zaznělo po jeho návratu z dovolené. „Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát,“ řekl Babiš Primě. „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém,“ podotkl. „Já mám obavu, že na základě jeho vystoupení by ve vládě jenom kritizoval,“ doplnil. Premiér neupřesnil, jaké Šmardovy výroky má na mysli.

„Musí se to vyřešit příští týden,“ uvedl také Babiš. Podle Primy také řekl, že Zeman nepostupuje protiústavně, protože neřekl, že Šmardu nejmenuje, ale požádal Hamáčka o nového kandidáta na ministra.

Dále čtěte: Se Šmardou ve vládě nebudu, moc mluvil do médií, vzkázal Babiš ČSSD

Má Šmarda nominaci na ministra sám vzdát? Nevrazím ČSSD kudlu do zad, říká

Související články