Propusťte řidiče Sagana z vězení, píše český europoslanec Macronovi

Propusťte řidiče Sagana z vězení, píše český europoslanec MacronoviNOVÉ
Jiří Sagan s rodinou Foto:

foto: Archiv rodiny

Domov

Český řidič odsouzen ve Francii

Karolína Vaverková

Obnovte případ českého řidiče Jiřího Sagana a propusťte ho z vězení, žádá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pomohlo by to dalším neoprávněně odsouzeným řidičům v podobných kauzách, píše Zdechovský, jenž případ Jiřího Sagana pomohl zmedializovat.

„Počet řidičů, kteří se stali obětí nespravedlivého systému, postupně stoupá a stále počítáme nové řidiče, kteří žádají o pomoc. Bohužel situace zašla tak daleko, že nevinný člověk nyní prochází trestním řízením ve Francii kvůli podezření z pašování a jiných trestných činů,“ napsal Tomáš Zdechovský Emmanuelovi Macronovi v dopise, který má deník Echo24 k dispozici.

Důkaz, který na svou obhajobu odsouzený řidič předložil, například poškozený zámek na zadních dveřích kamionu, soud nevzal v potaz, protože ho považoval za falešný, uvedl Zdechovský. Soud dle něj taktéž nezohlednil, že mezi Jiřím Saganem a pašeráky nebo migranty se nekonaly žádné zvláštní transakce nebo podezřelé volání. „Iráčtí migranti sami svědčili, že vstoupili do kamionu násilím a bez vědomí řidiče. Navzdory tomu soud rychle dospěl k závěru, že pan Sagan byl součástí organizované mafie a odsoudil ho za pašování a další zločiny na 18 měsíců vězení,“ stojí v dopise.

Zdechovský také francouzského prezidenta žádá, ať Macron urguje francouzskou justici, aby Saganův případ obnovila „Apeluji na vás, abyste intervenoval za propuštění pana Sagana z vězení. Jsem hluboce přesvědčen, že pan Sagan je nevinný a tento případ je neuvěřitelná nespravedlnost,“ píše Zdechovský s tím, že takový Macronův přístup je nezbytný pro spravedlivé naložení s dalšími případy neoprávněně odsouzených řidičů v podobných kauzách.

Sagan se proti odsouzení odvolal

Jiří Sagan podal ve středu večer proti rozsudku odvolání. Advokát Ladislav Drha uvedl, že šlo o takzvané blanketní odvolání, které nezahrnuje odůvodnění, avšak otevírá prostor pro další právní kroky. Zda bude Saganovo odvolání pokračovat, se teprve dohodnou. Advokát Drha se prvního Saganova soudu neúčastnil a nyní jedná o převzetí případu. K jeho podrobnostem se však nemohl vyjadřovat, neboť nebyl zbaven mlčenlivosti a zájem klienta je na prvním místě, napsal ČTK.

Soud Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z francouzského přístavu Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl.

Odsouzený Čech žije s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce Transmanolet. Zdechovský má za to, že francouzská justice proti němu nemá žádný přímý důkaz a vychází jen z „řady domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu „východních států“. Petice za jeho propuštění už nasbírala přes 6000 podpisů.

Ladislav Drha si netroufl spekulovat o tom, zda byl trest vyměřený Saganovi ve srovnání s obdobnými případy ve Francii výjimečný. Řekl však, že podle jeho pařížské kolegyně začaly soudy na severu země k podobným záležitostem přistupovat přísněji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Český řidič, odsouzený za pašeráctví lidí ve Francii, se odvolal

Řidič z ČR dostal ve Francii 1,5 roku vězení za pašování migrantů

Související články