3 Český řidič odsouzen ve Francii

Propusťte řidiče Sagana z vězení, píše český europoslanec Macronovi

NOVÉ

Témata: , , ,

Obnovte případ českého řidiče Jiřího Sagana a propusťte ho z vězení, žádá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pomohlo by to dalším neoprávněně odsouzeným řidičům v podobných kauzách, píše Zdechovský, jenž případ Jiřího Sagana pomohl zmedializovat.

„Počet řidičů, kteří se stali obětí nespravedlivého systému, postupně stoupá a stále počítáme nové řidiče, kteří žádají o pomoc. Bohužel situace zašla tak daleko, že nevinný člověk nyní prochází trestním řízením ve Francii kvůli podezření z pašování a jiných trestných činů,“ napsal Tomáš Zdechovský Emmanuelovi Macronovi v dopise, který má deník Echo24 k dispozici.

Důkaz, který na svou obhajobu odsouzený řidič předložil, například poškozený zámek na zadních dveřích kamionu, soud nevzal v potaz, protože ho považoval za falešný, uvedl Zdechovský. Soud dle něj taktéž nezohlednil, že mezi Jiřím Saganem a pašeráky nebo migranty se nekonaly žádné zvláštní transakce nebo podezřelé volání. „Iráčtí migranti sami svědčili, že vstoupili do kamionu násilím a bez vědomí řidiče. Navzdory tomu soud rychle dospěl k závěru, že pan Sagan byl součástí organizované mafie a odsoudil ho za pašování a další zločiny na 18 měsíců vězení,“ stojí v dopise.

Zdechovský také francouzského prezidenta žádá, ať Macron urguje francouzskou justici, aby Saganův případ obnovila „Apeluji na vás, abyste intervenoval za propuštění pana Sagana z vězení. Jsem hluboce přesvědčen, že pan Sagan je nevinný a tento případ je neuvěřitelná nespravedlnost,“ píše Zdechovský s tím, že takový Macronův přístup je nezbytný pro spravedlivé naložení s dalšími případy neoprávněně odsouzených řidičů v podobných kauzách.

Sagan se proti odsouzení odvolal

Jiří Sagan podal ve středu večer proti rozsudku odvolání. Advokát Ladislav Drha uvedl, že šlo o takzvané blanketní odvolání, které nezahrnuje odůvodnění, avšak otevírá prostor pro další právní kroky. Zda bude Saganovo odvolání pokračovat, se teprve dohodnou. Advokát Drha se prvního Saganova soudu neúčastnil a nyní jedná o převzetí případu. K jeho podrobnostem se však nemohl vyjadřovat, neboť nebyl zbaven mlčenlivosti a zájem klienta je na prvním místě, napsal ČTK.

Soud Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z francouzského přístavu Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl.

Odsouzený Čech žije s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce Transmanolet. Zdechovský má za to, že francouzská justice proti němu nemá žádný přímý důkaz a vychází jen z „řady domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu „východních států“. Petice za jeho propuštění už nasbírala přes 6000 podpisů.

Ladislav Drha si netroufl spekulovat o tom, zda byl trest vyměřený Saganovi ve srovnání s obdobnými případy ve Francii výjimečný. Řekl však, že podle jeho pařížské kolegyně začaly soudy na severu země k podobným záležitostem přistupovat přísněji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Český řidič, odsouzený za pašeráctví lidí ve Francii, se odvolal

Řidič z ČR dostal ve Francii 1,5 roku vězení za pašování migrantů


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.