1 Český řidič odsouzen ve Francii

Český řidič, odsouzený za pašeráctví lidí ve Francii, se odvolal

AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Český řidič Jiří Sagan, u něhož v kamionu v chladícím návěsu našla francouzská policie začátkem července 15 Iráčanů, podal blanketní odvolání proti svému odsouzení. Francouzský soud mu totiž vyměřil rok a půl za mřížemi, rozsudek je pravomocný. Zda bude odvolání pokračovat, Sagan se svou rodinou a advokátem ještě zvažuje.

„Trest by se mu po odvolání mohl i zvýšit. Mluví se až o deseti letech. Za dobré chování by ho přitom mohli pustit dřív, třeba už na jaře. Teprve se dohodneme, zda se odvolávat, aby to nebylo ještě horší. I když je nevinný, může dostat ještě více,“ uvedla pro deník Echo24 Saganova družka Gabriela Kotoučová. Saganův případ si nyní převezme nový právník.

Francie velmi zpřísnila tresty a postupy v obdobných případech, upozorňuje české ministerstvo zahraničí. „Pro francouzské vyšetřovatele nehraje téměř žádnou roli, zda-li řidič o vniknutí osob do vozu ví, nebo neví. Platí zde zodpovědnost řidiče zabezpečit vozidlo tak, že v něm necestuje nikdo další nelegálně. V případě podezření na ilegální vniknutí do vozu má řidič bezprostředně kontaktovat policii,“ řekl deníku Echo24 za ministerstvo zahraničí Michal Bucháček.

Česká diplomacie se případu prostřednictvím velvyslanectví ve Francii věnuje, uvedl Bucháček. Sagan dle Bucháčka ale o konzulární pomoc nepožádal. Saganova družka si ale v rozhovoru pro deník Echo24 postěžovala na nečinnost ambasády. „Když Jirku zadrželi, dcera se obrátila na ambasádu. Řekli jí, že nemohou nic udělat, dokud nemají rozsudek. Po pondělním soudě jsem je oslovila já a až ve středu se ozvala paní z ambasády. Řekla jsem jí, že mě zaráží, když se ozývají až poté, co je případ zmedializovaný,“ řekla Gabriela Kotoučová.

Případu se „ujal“ český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je přesvědčený o Saganově nevině. V pondělí kvůli tomu interpeloval Evropskou komisi a obrátil se také na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona

Podle Zdechovského je na případu nejskandálnější to, že proti Jiřímu Saganovi nemá francouzská justice žádný přímý důkaz, jde dle něj spíše o řadu domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu „východních států“. „Panu Saganovi prověřovali telefon, maily, účty jeho i rodiny a nikde neobjevili žádné podivné transakce nebo podezřelé hovory. I přímo zachycení běženci vypovídali v jeho prospěch s tím, že opravdu o ničem nevěděl a oni mu do vozu násilně vnikli. Přesto dostal zmiňovaných 18 měsíců,“ doplnil europoslanec Zdechovský. Za propuštění českého řidiče už vznikla petice, kterou podepsaly přes dva tisíce lidí.

Běženci se do kamionu Sagana dostali zřejmě u přístavu Calais.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Řidič z ČR dostal ve Francii 1,5 roku vězení za pašování migrantů