„Babišovo zakleknutí“ může stát občany miliardu. Zlikvidovaná FAU je připravena žalovat stát

ZAJIŠŤOVACÍ PŘÍKAZY

„Babišovo zakleknutí“ může stát občany miliardu. Zlikvidovaná FAU je připravena žalovat státAKTUALIZOVÁNO
FAU Přerov Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Přerovská firma FAU, která skončila po neoprávněném zásahu finanční správy v likvidaci, je připravena podat žalobu na Českou republiku. Firma ještě nemá škodu konkrétně vyčíslenou, podle jejího právního zástupce Alfréda Šrámka by ale mohla částka převýšit jednu miliardu korun. Existuje přitom podezření, že úředníci při zásahu u firmy mohli jednat účelově na pokyny tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO). 

„Pokud Ministerstvo financí České republiky o ze strany FAU s.r.o. uplatněné škodě rozhodne tak, že ji neuzná a nezaplatí, tak společnost FAU s.r.o. cestou insolvenčního správce podá na Českou republiku žalobu, kterou se bude domáhat škody soudní cestou,“ uvedl pro server Echo24 Šrámek.  

Firma minulý týden vyhrála spor s finanční správou. Nejvyšší správní soud (NSS) na konci listopadu zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Finanční správa uvalila na společnost zajišťovací příkazy – tedy opatření, kvůli jehož používání se v minulých měsících snesla na správce daně kritika. Krajský soud v Ostravě ale zajišťovací příkazy proti FAU zrušil. A minulý týden správnost tohoto verdiktu potvrdil i NSS.

Institut zajišťovacích příkazů je velmi tvrdé a extrémní opatření, kdy podnikateli finanční správa zastaví účty, budovy nebo automobily, pokud není schopný okamžitě zaplatit. Pro jejich použití přitom úředníkům stačí jen podezření, že by firma mohla mít problém odvést DPH. V posledních měsících především daňoví poradci upozorňovali na to, že zajišťovací příkazy jsou často používány i v případech, kdy to není nezbytné, a vedou k likvidaci firem. 

Škoda převyšující miliardu korun

Úředníci po firmě FAU v podstatě vymáhali DPH za jeden obchod dvakrát. Podle zpravodajského serveru iHNED.cz žádali po firmě jako po ručiteli nejprve 200 milionů korun, tentýž den dalšími příkazy 218 milionů. Nyní by ale mohl chybný postup úředníků stát občany až miliardu korun. „Předpokládám, že škoda, způsobená nezákonnou exekucí, může převýšit jednu miliardu korun,“ uvedl už dříve Šrámek.

Přesná výše částky ale může být jiná. „Jako právní zástupce FAU s.r.o. formálně doporučím insolvenčnímu správci zadat vypracování znaleckého posudku na veškeré škody, které společnosti FAU s.r.o. vznikly nezákonnými a soudem zrušenými zajišťovacími příkazy a následnou nezákonnou exekucí, provedenou orgány finanční správy. Až bude ze strany znalce konkrétní škoda vyčíslena, doporučím její zahrnutí do majetkové podstaty FAU s.r.o.,“ popsal serveru Echo24 další postup Šrámek.

Poté bude firma škodu požadovat na ministerstvu financí, do jehož gesce finanční správa spadá. Resort, který dříve vedl Babiš a nyní v demisi řídí bývalý poslanec Ivan Pilný (ANO), bude mít půl roku na rozhodnutí, zda škodu zaplatí. Ministerstvo financí na dotaz, zda je připravené případnou škodu zaplatit, nereagovalo. Pouze server Echo24 odkázalo na rozhovor náměstkyně a pravděpodobné budoucí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) pro deník Blesk.

FAU podváděla, trvá na svém finanční správa

„Rozhodně nebudu operovat s nějakými čísly. Četla jsem o tomto požadavku a nechci o tom spekulovat. Je na firmě, aby doložila svůj nárok. Ta čísla, co uvádím, jsou: doměřená daň je 217 milionů, exekuovaná částka byla 60 milionů. Pořád se mi tam tedy ta miliarda ztrácí. Ale nechci spekulovat, je na nich, aby uplatnili nárok. Druhá stránka věci je, že může samozřejmě být uplatněn zpětný nárok na zodpovědné pracovníky,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Schillerová.

V pátek poté vydala finanční správa k případu stanovisko. V něm trvají na tom, že FAU se účastnila podporu ať už je rozsudek NSS jakýkoliv. Soud totiž podle správy nehodnotil, proč na filmu byl vydán zajišťovací příkazy, ale to, jakým způsobem byly peníze zastaveny. „V souzené situaci Nejvyšší správní soud řešil po právní a skutkové stránce velmi specifickou situaci, která spočívala v souběžném splnění zákonných podmínek pro vydání ručitelských výzev dle zákona o DPH a neuznání nároku na odpočet DPH, uplatněného týmž subjektem z důvodu jeho vědomého zapojení do daňového podvodu. Jelikož právní úprava neřeší souběžné uplatnění obou právních institutů a tato situace ve správní praxi doposud nenastala, resp. nebyla řešena ani správními soudy, nemohla Finanční správa postupovat jinak, než aplikovat oba daňové nástroje,“ píše se ve stanovisku

Pokud by resort financí nakonec musel případnou požadovanou miliardu zaplatit, výrazně by si tak celý resort ponížil výsledek za minulé volební období. Babiš totiž vedl resort v duchu vyššího výběru daní. I proto například zavedl elektronickou evidenci tržeb (EET). Právě ta přitom měla podle přinést na DPH do rozpočtu 4,1 miliardy korun. 

Na toto téma se hovořilo také v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle člena rady Unie daňových poplatníků bude stát muset zaplatit mnohem více než jednu miliardu. Jan Rambousek míní, že stát bude muset kvůli svým chybám v tomto i jiných případech proplácet na základě soudních rozhodnutí desítky až stovky miliard korun.

U použití zajišťovacích příkazů proti FAU Přerov přitom existuje navíc podezření, že finanční správa mohla jednat účelově. Na nahrávce, kterou zveřejnila skupina Julius Šuman, je totiž slyšet jak Babiš o firmě FAU Přerov mluví. Konkrétně říká „naši na ni klekli“. To vyvolává otázky, zda si zásah úředníků neobjednal přímo Babiš. FAU totiž vlastní v areálu přerovské chemičky Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Z nahrávky vyplývá, že to se Babišovi nelíbilo.

Zmínka o likvidaci FAU zazněla na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a podle některých politiků vyvolává dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš následně popřel, že by v době působení ve funkci ministra financí jakkoli zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu. Takové obvinění již dříve odmítl rovněž Janeček.

Čtěte také: Firma, na kterou „klekl“ Babiš, vyhrála spor s finanční správou

Soud zrušil zajišťovací příkazy proti firmě FAU. Celníci postupovali bezdůvodně

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články