1 Vysokošloské práce

Další plagiát? Bakalářská práce ministra Krčála je shodná s jiným textem

NOVÉ

Témata: ,

Další člen vlády premiéra Andreje Babiše má problém se svojí závěrečnou vysokoškolskou prací. Po Táně Malé z hnutí ANO se tentokrát jedná o ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z ČSSD. V bakalářské práci, kterou Krčál napsal v roce 2006 na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, je podle specializovaného programu až 14% shodných s jinou bakalářskou prací. Server Seznam zprávy, který na problém upozornil, našel ale i další shodné pasáže s jinými texty. Ministr nařčení odmítá.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v roce 2007. Program na odhalování plagiátů však v ní nalezl podobnosti ve 14 procentech textu. V největší míře se podle Seznamu Krčálův text shoduje s textem bakalářské práce jiné studentky Institutu mezioborových studií zlínské UTB Marie Doležalové. Ta na stejné škole obhájila bakalářskou práci v dubnu 2006, o rok dříve než Petr Krčál.

„Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je ve skutečnosti v bakalářské práci ministra Krčála mnohonásobně více. Seznam je objevil, když Krčálův text postupně zadával do internetových databází a vyhledavačů,“ uvedl Seznam

Krčál si neumí shody vysvětlit a na své práci pracoval podle Seznamu poctivě. „Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku,“ uvedl ministr pro Seznam zprávy.

V Krčálově životopisu na webu ministerstva je uvedeno, že maturoval v roce 1988 na Středním odborném učiliště elektrotechnickém ve Žďáru nad Sázavou. Vedle bakalářského titulu ze Zlína v oboru sociální pedagogika má ministr i magisterský titul z roku 2009 z pražské Univerzity Jana Amose Komenského v oboru andragogika a řízení lidských zdrojů.

Minulý týden rezignovala kvůli problémům s plagiátorstvím ministryně Taťána Malá. Výzvám k odstoupení z funkce čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Malá otočila a odstupuje. Resort spravedlnosti chce dočasně řídit stíhaný Babiš


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.