USA odstupují od jaderné dohody, na Írán uvalí tvrdé sankce, oznámil Trump

JADERNÁ DOHODA S ÍRÁNEM

USA odstupují od jaderné dohody, na Írán uvalí tvrdé sankce, oznámil TrumpAKTUALIZUJEME
Prezident USA Donald Trump Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na „nejvyšší úrovni“. Rovněž varoval zbytek světa před snahou nějak Íránu pomáhat.

Trump označil dohodu za shnilou už v jejím samotném jádru. Řekl, že je příšerná, jednostranná a postavená na lži, které se podle něj ještě před uzavřením dohody dopustil Írán při poskytnutí informací o stavu svého jaderného programu.

Nikdo nebude vydírat Spojené státy jadernou hrozbou a Washington nedovolí, aby režim hlásající „Smrt Americe“ získal přístup k jaderným zbraním, prohlásil americký prezident. Podle něj by pokračování smlouvy vedlo brzy k závodu v jaderném zbrojení.

Vládu v Íránu označil Trump za „režim velkého teroru“. „Žádná aktivita, kterou tento režim podnikl, nebyla nebezpečnější než honba za jadernými zbraněmi a prostředky, jak tyto zbraně vyrobit,“ zdůraznil Trump.

Šéf Bílého domu, který po svém vystoupení podepsal příslušné memorandum o odstoupení od dohody z roku 2015, dodal, že svůj krok předem konzultoval s americkými spojenci.

EU chce dohodu držet dál

Jaderná dohoda s Íránem funguje a Evropská unie je rozhodnuta ji udržet, uvedla dnes večer šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že USA od dohody z roku 2015 odstupují, Mogheriniová prohlásila, že smlouva je výsledkem dvanácti let diplomacie a je zásadní pro bezpečnost regionu, Evropy a celého světa. Mogheriniová také poznamenala, že ji zvlášť znepokojuje dnešní Trumpovo oznámení nových protiíránských sankcí.

„V nadcházejících hodinách a dnech budeme konzultovat s našimi partnery, abychom zhodnotili důsledky (těchto amerických kroků),“ uvedla. EU je podle ní odhodlána jednat v souladu s vlastními bezpečnostními zájmy a chránit své hospodářské investice.

Írán bude dál dodržovat mezinárodní jadernou dohodu, řekl Rúhání

Írán bude dodržovat mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015 i poté, co od ní odstoupily Spojené státy. Řekl to dnes v přímém televizním přenosu íránský prezident Hasan Rúhání, který se vyjádřil krátce po vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa.


Čtěte dále: Rúhání: Když dohodu vypoví jen USA, jaderný program neobnovíme

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: