Pošlou k nám vojáky a vpustí migranty, obává se Orbán kroků EU

právo na ochranu hranic

Pošlou k nám vojáky a vpustí migranty, obává se Orbán kroků EUAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Sdílet:

Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Evropskou unii, že chce Maďarsku vzít právo chránit si své hranice. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Kossuth rovněž řekl, že jeho vláda se v pondělí rozhodne, jaké právní kroky podnikne proti středečnímu doporučení Evropského parlamentu, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

„Chtějí sem (do Maďarska) z Bruselu poslat placené vojáky, kteří vpustí migranty,“ řekl podle agentury MTI Orbán. „Plán je takový, že jestliže nemůžou přinutit Maďarsko, aby dovolilo migrantům vstoupit, zbaví tuto zemi práva kontrolovat své hranice,“ dodal.

Podle premiérova vyjádření je tento postup motivován „ultimátem“ německé kancléřky Angely Merkelové, které vyjádřila při schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jde o to, že by se země, jež tvoří vnější hranice EU, měly vzdát některých činností při kontrole hranic a předat je Bruselu. „Chtějí stigmatizovat Maďarsko a chtějí oslabit jeho odpor,“ zdůraznil Orbán.

Předseda maďarské vlády, který je houževnatým odpůrcem imigrace do Evropské unie, rovněž poznamenal, že po evropských volbách příští rok budou dny nynějšího Evropského parlamentu sečteny.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó doporučení EP zahájit proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot označil za „malichernou pomstu“ od politiků podporujících imigraci. Zároveň tvrdí, že „bylo uděláno podvodným způsobem a v rozporu s příslušnými pravidly evropských smluv“.

Čtěte také: Europoslanci ANO na kobereček k Babišovi kvůli Maďarsku. Zeman o nesolidaritě

Hamáček: Hlasování europarlamentu nebylo soudem s Maďarskem

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí, dnes v Praze novinářům řekl, že středeční hlasování Evropského parlamentu nebylo soudem s Maďarskem a ani nesouviselo s postojem Budapešti k migraci. Uvedl rovněž, že jako předsedu ČSSD ho některé kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána znepokojují. S europoslanci ČSSD, kteří se ke stanovisku EP postavili různě, o jejich hlasování mluvit nebude.

„Nejednalo se o žádný soud nad Maďarskem za jeho pozice k migrační krizi. Tam se jednalo o vyjádření politického názoru poslanců Evropského parlamentu na aktuální situaci v Maďarsku,“ řekl Hamáček. Hlasování je podle něj signál, že evropské státy jsou znepokojeny tím, jaké kroky Orbánova vláda činí.

„Mně také některé kroky vlády Viktora Orbána znepokojují, například jeho kroky ve vztahu k soudům, ve vztahu k nezávislým médiím,“ řekl. Připomněl, že partnerská strana ČSSD je v Maďarsku v opozici a staví se k Orbánově vládě velmi kriticky. „Mám pochopení pro hlasování těch poslanců, kteří zahájili proces,“ řekl.

Ze čtyř europoslanců ČSSD podpořil rozhodnutí EP Miroslav Poche, kterého strana nominovala na ministra zahraničí, ale prezident Miloš Zeman ho jmenovat odmítl. Proti návrhu byl Jan Keller, zdržel se Petr Poc. Olga Sehnalová se hlasování nezúčastnila. Podle Hamáčka strana nedávala svým europoslancům závaznou pozici pro hlasování a on sám s nimi nebude jejich hlasování probírat.

Hamáček také upozornil, že hlasování EP, který vyzval země EU, aby zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie, je jen zahájením procesu, u kterého není jisté, jak skončí. Připomněl, že pokud by došlo až na hlasování Evropské rady o pozastavení práv Maďarska v EU, vyžadovalo by to jednomyslný souhlas všech ostatních zemí. Kdyby na takové hlasování došlo, Česko by podle Hamáčka zformulovalo příslušnou pozici. S odkazem na Pocheho odmítl, že by se taková pozice stanovila na základě hlasování jednoho europoslance.

Komentář: Ortel nad Maďarskem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články