VIDEO: Historický okamžik se blíží. Čínská sonda přistane už za několik dní na odvrácené straně Luny

Sonda na Měsíci

VIDEO: Historický okamžik se blíží. Čínská sonda přistane už za několik dní na odvrácené straně LunyNOVÉ
Čínská družice, která přistane na Měsíci Foto:

Foto: Xinhua.net

1
Svět

drb

Ještě nikdy nikdo nepřistál se svou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se ale začátkem příštího roku změní. Už třetího ledna se o to pokusí Číňané. Jejich sonda Čchang-e 4 bude zkoumat mimo jiné minerální složení tohoto nebeského tělesa.

Sondu vynesla směrem k Měsíci raketa CZ-3B/G3Z, která odstartovala z jižní Číny 7. prosince. Jak v neděli uvedla čínská státní televize CNGT, sonda je už na příslušné oběžné dráze kolem Měsíce. Její přistávací manévr by měl být zahájen 3. ledna 2019. Čína tak dále posiluje svou pozici v průzkumu kosmu, do roku 2030 by se ráda stala vesmírnou velmocí podobně jako Rusko nebo USA.

Sonda Čchang-e 4 pojmenovaná podle bohyně Měsíce z čínské mytologie má s robotickým vozítkem dosednout poblíž jižního pólu zemské oběžnice, kde pak má robot zahájit svůj průzkum. Žádná sonda ani průzkumný modul dosud na odvrácené straně Měsíce nepřistály. Tuto oblast vědci popisují popisuje, že tato oblast na satelitu Země je hornatá, zvlněná a posetá krátery, na rozdíl od opačné strany, kde jsou i rovinaté oblasti vhodné pro přistání.

Největší výzvu pro misi bude představovat radiová komunikace. Spojení se Zemí bude sonda zpoza Měsíce udržovat přes speciální čínský satelit. Na palubě sondy jsou i semínka rostlin. Číňané chtějí třeba zjistit, zda je možné pěstovat zeleninu v uzavřením prostředí v podmínkách nízké gravitace.

Zatímco ostatní státy své rozpočty na vesmírné programy spíše seškrtávají, Čína má v kosmu ambiciózní plány. Chystá se vybudovat vlastní vesmírnou stanici a dál bádat na Měsíci. Po přistání na jeho odvrácené straně bude možná už příští rok zahájena mise, jejímž cílem bude dopravit na Zemi měsíční horniny. Podle stávajících plánů má v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.

Spojené státy na Měsíc v letech 1969 až 1972 vyslaly dohromady 12 astronautů. V roce 1976 na Měsíci přistála sovětská sonda Luna 24 a o 37 let později pak čínská Čchang-e 3.

Čtěte také: Trump hlásí pokrok v obchodních jednáních s Číňany. Rovněž Peking vyjadřuje spokojenost