Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Premiér mluví o zpolitizování případu

Babišův střet zájmů

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Premiér mluví o zpolitizování případuAKTUALIZUJEME 1
Domov
Sdílet:

Městský úřad Černošice vydal rozhodnutí v případu podezření z porušení zákona o střetu zájmů premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podnět k tomu dala už v létě organizace Transparency International. Rozhodnutí úřadu ale není pravomocné, a tedy nezveřejněné. Babiš se proti němu může odvolat.  V případě, že úřad konstatoval střet zájmů, může premiér dostat pokutu až 250 000 korun.

Transparency International ČR odeslala podnět úřadu v srpnu. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon o střetu zájmů.

Černošice ale neřekly, jak rozhodly. Nicméně z reakce premiéra Babiše vyplývá, že rozhodnutí je v jeho neprospěch. „Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ napsal v SMS pro server iROZHLAS.cz.

„Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ dodal.

O tom, že bude o případu rozhodovat úřad v Černošicích, přitom rozhodl sám Babiš. Ten měl možnost se rozhodnout, zda se podnětem TI budou zabývat úředníci, nebo mandátový a imunitní výbor. Babiš zvolil Černošice, psali jsme o tom zde.

Pokud podá Babiš proti rozhodnutí Černošic odvolání, bude jej dále řešit Krajský úřad pro Středočeský kraj, uvedl úřad na svém webu. Lhůtu na odvolání má Babiš do 5. února. Pokud odvolání nepodá, bude rozhodnutí úřadu pravomocné a Černošice o něm budou moci informovat podrobněji.

Podle TI daly Černošice zapravdu jejich podnětu a rozhodly o vině Andreje Babiše. „Jedná se o přelomové rozhodnutí. Pravou podstatou nyní je, aby střet zájmu premiéra byl narovnán, což mu teď pravděpodobně nařizuje veřejná instituce. Možnosti jsou nabíledni. Buď se vzdát svých politických funkcí, nebo prodat mediální část Agrofertu,” uvedl ředitel TI David Ondráčka.

Černošický městský úřad vede s premiérem správní řízení kvůli podezření ze spáchání přestupku proti zmíněnému zákonu. Podle Babiše o střet zájmů nejde, protože holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím povinnostem vyplývajícím ze zákona dostál. Černošický úřad je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Radnice zahájila správní řízení s Babišem kvůli podezření, že stále ovládá média

Sdílet:

Hlavní zprávy

Není nad dobře natočenou vraždu

PODCAST MUŽI ZA PULTEM

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články