Ad: Jsem postmarxista

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Ad: Jsem postmarxista
Skalní obydlí Mesa Verde Foto: Wikimedia Commons/Tobi 87
Názory čtenářů

Jiří Hlaváček

Ohlasů na rozhovor bylo velké množství. Také mně je líto, že ÚSTR se méně věnuje tomu, čemu se věnovat má a pro co byl vytvořen. Ale to už přesvědčivěji napsali jiní.

Tak jen dvě glosy, které mi nad článkem přišly na mysl: Jeden můj kamarád vždy, když něco už kroužilo okolo, pronesl: „neříkej to nahlas“. Neboť tím vyřčením se věc dostává do jiné roviny. A to Pullmannovo nevyvěšení je přesně tímto. On ví, že je to pravda, ale niterně se brání tomu, aby se to řeklo nahlas.

Druhá glosa se týká dějin všedního dne. V USA je jedním z nejstarších dochovaných památek Mesa Verde. A zde je cedule, která má odpovídat na častý dotaz Američanů: jak to, že ve starém Egyptě, Sumeru, Evropě a jinde v té době (7000 př.n.l – 1100 n.l.) vznikaly monumentální stavby a zde skromné příbytky.

A vystavovatelé odpovídají srovnáním půdorysu obydlí běžného člověka v té době (už si přesně nepamatuju, které století pro srovnání vzali) a zde vychází, že je vlastně to bydlení obdobné, a že se Američan nemá za co „stydět“. Přijde mi to hodně podobné.

Držím Vám palce do další redakční práce. Týdeník Echo24 je solidní a poměrně pestré čtení.