Covidí mor a Tour de France

POLITICKÁ ARÉNA

Covidí mor a Tour de France
Z celkového vítězství v Tour de France 2020 se radoval Tadej Pogačar, který se stal prvním Slovincem, jemuž se to podařilo. Foto: Reuters
Politická aréna

Václav Klaus ml.

Republiku už zase ovládá téma covid-19. Seděl jsem minulý týden ve vyhlášené pražské hospodě, kde je vždy boj o  židli – a poloprázdno. Byl jsem na zahajovacím koncertě festivalu vážné hudby – poloprázdno.

Jezdil jsem menšími městy okolo České Lípy – a každý druhý živnostník tam říkal, že bude zavírat, že jde na pracák. Jsem vděčný za každého, kdo se nebojí, chová se normálně, nevyhýbá se lidem – kdo nečeká na vládní nařízení, aby věděl, že si má mýt ruce a když má kašel a 38,5, tak nejde mezi lidi. Lidem, kteří přijímají život i s riziky, a kdo žije. Díky. (A děkuji paní advokátce MČ do Kolína – inspirovala mne pro začátek dnešního komentáře.)

Viry byly a budou – možná někdy i horší. Horší je vždy to, co si způsobujeme sami. Primátor Prahy, aby se zavděčil puberťákům, chtěl v pátek zavřít střední školy – že „středoškoláci distanční výuku zvládnou“. Jo, taky mám jednoho středoškoláka – umím si představit, jak to zvládne, jak mu vzdělanost raketově rostla už v březnu, když nemusel do školy.

Vláda skoro s celou opozicí posílala domů lidi z práce – hlídat 13leté děti a nepracovat - a zvyšovala jim na to dávky. Teď vidí, že už jim došly peníze, že to ve 2. vlně nepůjde.

Začátek první vlny, kdy se všichni (i já) obávali, co přijde – byl pozitivní v tom, že se rychle ukázaly skutečné a důležité hodnoty (psal jsem o tom tady) a byla nějaká šance měnit, co je ve společnosti nezdravé, nepřirozené a vrátit se k normálním hodnotám, na kterých tato země zbohatla. Ale po měsíci všem otrnulo a máme tlak na elektrická auta a ničení průmyslu (zavřeli jsme emisními povolenkami elektrárnu ve Vřesové a poslali 3 000 lidí na dlažbu) a všichni se tváří, že nevědí, kdo živí republiku a zaměstnává lidi a že stát to není. A v zákoně je genderový audit a podobné nesmysly.

Teď jsem to viděl v televizi při Tour de France (posunuli to z července na září). S vítězem etapy šly vždy na pódium dvě krasavice. S celkově vedoucím závodníkem taky, ty ve žlutých šatech. Letos už ne. Bylo to sexistické nebo jaké – tak je tam jedna krasavice (a už nedává vítězovi pusu na tvář) a z druhé strany chlápek (taky nedává pusu). To je pokrok lidstva. Měl, myslíte, někdo na planetě horší vztah k ženám, protože krásné holky byly s vítězem na pódiu? A teď má správný vztah?

Navíc nedotažené. Dámy na pódiu sice měly roušku a byly tam s genderově vyrovnávajícím mužem, ale stejně to byly krasavice – to bylo vidět, to by ještě museli všem mužským divákům transplantovat mozek, aby to nepoznali v setině sekundy. A měly krásné šaty v barvách udělovaných trikotů. A to není v pořádku. Má tam stát nějaká Mařka s přiměřenou nadváhou, aby to bylo korektní. A ve vytahaných teplákách – jinak je to zase útok na sociálně slabší přeci. Taky by měla mít nějaký dredy nebo takový ty divný barvy fialovo-zelený ve vlasech a cigáro – jinak je to diskriminační vůči drogově závislým třeba. Koneckonců nemusí ani stát – to jsou zas zdravotní menšiny. A mohla by i nějak pořvávat při ceremoniálu – ve školách na to máme papír od doktora „poruchy chování“ a učitelky to musí akceptovat.

Tohle je mor, který postupuje celou společností, a mlčící většina se ze strachu stahuje a radši ani nic neřekne a snaží se to nějak přečkat. Jenže přitom trochu přestáváte žít.

Pak se ale nemusíte bát covidu.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko deníku Echo24.