Schůzka nejvyšších ústavních činitelů bez šéfa Senátu. Hrad ho nechce

Zahraniční politika

Schůzka nejvyšších ústavních činitelů bez šéfa Senátu. Hrad ho nechceNOVÉ
Prezident Miloš Zeman po vystoupení v Poslanecké sněmovně. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Senátu Milanem Štěchem pokračuje. Na dnešní plánované schůzce ústavních činitelů k tématu zahraniční politiky nebude zástupce horní komory. Podle Štěcha je to způsobené dlouhodobě plánovanou pracovní návštěvou ve Francii, při které se potká se svým protějškem Gérardem Larcherem. Hrad v reakci na Štěchovu nepřítomnost odmítl přijmout místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou. Účastníci na schůzce tak nebudou kompletní a znovu se objevují hlasy, že zahraniční politika je pro naše partnery velmi nečitelná.

Schůzka nejvyšších ústavních činitelů se odehraje dnes poprvé po roce a půl. Předseda Senátu Milan Štěch se však jednání nezúčastní. „Jsem na návštěvě Paříže, zítra se uskuteční jednání s prezidentem Senátu a akce spojená s výročím založení Československa. Návštěva byla několik měsíců plánovaná a avizovaná. Před třemi týdny jsme byli dotázáni, zda bych mohl 12. září ve 14. hodin přijít na poradu k prezidentovi. Zeptali jsme se, zda by nebylo možné schůzku zde zkrátit, že bych přijel do Prahy v 17. hodin. Za deset dní nám bylo řečeno, že to možné není a čas zůstává stejný. Nominoval jsem místo sebe v souladu s jednacím řádem Senátu místopředsedkyni Miluši Horskou, kterou tam ale nepustí,“ řekl pro Echo24 Milan Štěch.

Mluvčí prezidenta však oponuje, že schůzka se bude týkat pouze nejvyšších představitelů, ne tedy zástupců. „Jde o setkání v tomto formátu. Bylo by skvělé, kdyby vrcholoví představitelé Senátu ctili s pochopením tuto skutečnost. Umělé vyvolávání kontroverzí je zcela zbytečné a neomlouvá ho ani fakt, že se blíží volby do Senátu,“ řekl pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky se pak zúčastní kromě prezidenta také předseda vlády Andrej Babiš, předseda sněmovny Radek Vondráček, ministr zahraničí Jan Hamáček a ministr obrany Lubomír Metnar.

Podle Milana Štěcha schůzka na postoji Senátu nic nezmění. „Zahraničních aktivit se budeme účastnit a bude vyjadřovat názory tak, jak je vidíme. Podivné taky je, že vzkaz mi tlumočil prostřednictvím médií pan Mynář. Svědčí to taky o úrovni tzv. štábní kultury,“ řekl Milan Štěch.

Koordinační schůzka se bude týkat několika témat, aby se téma zahraniční politiky sjednotilo. „Ústavní činitelé budou diskutovat o migraci, o závěrech nedávného summitu NATO, plánované cestě pana prezidenta do Izraele, předsednictví České republiky v Evropské radě a V4 nebo o protiruských sankcích,“ řekl pro Echo24 Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman navíc jede příští týden do Německa, ve které byl nedávno i premiér Andrej Babiš. „Co teď potřebujeme, je silná Evropa. Evropa má problémy, potřebujeme teď jednotu v zahraničí a obchodní politice. Podívejte se na obchodní spor s Donaldem Trumpem, na vývoj s Putinem a na Turecko, které jako partner v NATO kupuje ruské zbraně,“ řekl pro deník Bild Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš vystupuje na veřejnosti nejviditelněji při zahraničních cestách než kterýkoliv člen vlády. Dokonce i více než ministr zahraničí Jan Hamáček. Babiš tak využívá situace, kdy jeho vláda nemá plnohodnotného ministra zahraničí. Roli šéfa Černínského paláce nyní supluje předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. Ten se na schůzi předsednictva strany zavázal, že patovou situaci vyřeší do půlky října. Původního nominanta sociální demokracie Miroslava Pocheho totiž odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman.

Odborníci už dříve poukazovali na to, že Česká republika nebude brána mezi zahraničními partnery vážně, také kvůli absenci plnohodnotného ministra. „Je řada rozhodnutí, politických a personálních, které může učinit jen ministr. A tak až do jeho jmenování bude ministerstvo opatrně pracovat na půl plynu, a to je v nynější komplikované mezinárodní situaci mimořádně zlé,“ řekl dříve pro Echo24 bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Podobně hovoří i Karel Schwarzenberg, který byl ministrem v Nečasově vládě. „V této zemi máme jedinečný stav. Bylo už déle jasné, že česká zahraniční politika není pro vlády, které nastoupily po nás, důležitá. Ale co se odehrává teď, je skutečně jedinečné. ČSSD kapitulovala před prezidentem a neprosadila svého ministra zahraničí,“ řekl pro Echo24 Karel Schwarzenberg.

„Tzv. velkou zahraniční politiku Česko neprovozuje od voleb 2017“

Českou zahraniční politiku více než půl roku provozovala vláda v demisi a bez důvěry. Je to velmi nevýhodná pozice, protože vládu bez důvěry nepovažovali zahraniční politici za dlouhodobého partnera. Tehdy to naznačovala i cestovní zdrženlivost členů vlády v demisi i návštěvy, které by mířily do Česka. Poslední avizovaný „úlovek“, tedy zmínka o návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v ČR, zůstal nezrealizovaný. Na cesty do zahraničí, dle vlastních slov ze zdravotních důvodů, rezignoval v minulosti i exministr zahraniční Martin Stropnický.

Podle Víta Hlouška z Katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociální studií Masarykovy univerzity by tak ironicky řečeno ani nemuselo vadit, že ve vládě není samostatný ministr zahraničí. „Protože běžnou agendu zvládnou zaměstnanci ministerstva zahraničí a ‚velkou‘ zahraniční politiku ČR přinejmenším od voleb 2017 vlastně neprovozuje,“ řekl Hloušek.

„Za tu dobu jsme stihli navázat na smutnou pověst nečitelných a nepředvídatelných partnerů, kterou v zahraničí a zejména v Evropě máme a vlastně našim potenciálním partnerům ani moc nechybíme. Protože česká zahraniční politika se vyznačuje dlouhodobě nedostatkem vize, nekonstruktivním přístupem a jedinou starostí čelných představitelů typu ministr, premiér či hlava státu, je zájem čistě jen o vnitrostátní politiku a vrtkavou přízeň voličů,“ řekl Vít Hloušek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Poche se brání Babišovi. Zveřejnil nahrávku z porady diplomatů

Ovčáček se opřel do Štěcha kvůli KSČ. Podle šéfa Senátu je „blbec“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články