Babiš o kolapsu registrací na očkování: Systém vypadl, nevypadl, byl jen zatížen

PROBLÉMY S REGISTRACÍ

Babiš o kolapsu registrací na očkování: Systém vypadl, nevypadl, byl jen zatížen
Předseda vlády Andrej Babiš. Foto: Twitterový účet Andreje Babiše
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek na tiskové konferenci v Nemocnici Na Františku odmítl, že by zkolaboval systém na registraci pro vakcinaci osob starších 80. Podle Babiše došlo pouze k výpadku, poukázal zároveň na mobilní operátory, kteří zajišťovali rozesílání SMS zpráv s registračními PINy. Předseda vlády také tvrdí, že operátoři měli provoz jako na Silvestra. To ale přímo operátoři odmítají, podle nich byl provoz vyšší zhruba o 2 % oproti normálu.

„Ten systém byl spuštěn v osm hodin ráno. Samozřejmě je to nějaká zátěž. Média hned říkají, že něco kolabuje. Tak já bych chtěl jenom informovat, že dnešní den je pro operátory větší nebo stejný provoz jako na Silvestra,“ míní premiér.

Pokud jsou operátoři přetížení jako na Silvestra, na to se jich musíte zeptat, my nejsme operátoři,“ odmítal premiér, že by byla chyba na straně vlády. „My jsme to zabezpečili, ten systém funguje. Je skvělá zpráva, že je o to velký zájem,“ poznamenal Andrej Babiš.

Výkonný ředitel Asociace mobilních operátorů Jiří Grund výroky premiéra odmítl. „Přiznám se, že nevím, kde tato konstrukce vznikla. Když jsem se bavil s kolegy z jednotlivých operátorských firem, tak ohledně toho rozesílání esemesek ten provoz byl vyšší zhruba o dvě procenta. Rozhodně bych to nepřirovnával k silvestrovskému provozu,“ řekl deníku Echo24 Grund.

Operátoři si také stěžují na nedostatečnou komunikaci ze strany vládních úřadů. „Naprosto odmítám chybu na straně operátorů, protože jsme o tom nevěděli, že se budou odesílat esemesky. To je věc jedna. Věc druhá – odpovědnost za rozesílku esemesek vůči státu nemá operátor, ale má jeho partner, který tu službu zajišťuje, a to je firma ATS Praha, tento dodavatel měl u operátorů zajistit větší kapacitu, pokud věděl zajistit větší kapacity, pokud věděl, že bude dělat nějakou větší rozesílku s větší kapacitou. A nic takového se nestalo. To znamená, kdyby nám to někdo řekl dopředu, vše by šlapalo, jak má,“ řekl Grund, že technici operátorů později sami navýšili kapacitu.

Babiš nejprve odmítl, že by došlo ke kolapsu systému, šlo prý jen o zatížení. Premiér také prohlásil, že osobně hlídá počty naočkovaných. „To, že vypadl, nevypadl, byl zatížen systém na pět minut, tak samozřejmě, já chápu, že novináři hned sdělují tyhle informace, ale zkrátka funguje. Takže my samozřejmě, a já si hlavně hlídám ty dodávky od Pfizer, BionTech, těch 31 očkovacích center, 19 je pod ministerstvem zdravotnictví a obrany. A samozřejmě si hlídám, kolik je naočkováno, protože Evropská komise se nás stále ptá, kolik jste naočkovali, protože my říkáme, dejte nám rychleji vakcínu,“ prohlásil na páteční tiskové konferenci Andrej Babiš.

Registrační systém v pátek po jeho spuštění kritizovali zástupci opozičních stran, podle kterých nefunguje správně a je komplikovaný. Blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 navrhuje projednat strategii očkování příští týden ve Sněmovně. Pokud to vládní strany nepodpoří, počítá se svoláním mimořádné schůze.