Rozhodnou čtyři miliony nerozhodnutých

EDITORIAL

Rozhodnou čtyři miliony nerozhodnutých
Hlavním tématem je zatím jen Antibabiš; a to je málo. Antibabiš je sice schopen oslovit významnou, ale nikoli rozhodující část veřejnosti, proto také tolik nerozhodnutých. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Vždy je lepší volit pro něco než jen proti někomu. Když volíme pro něco, chceme prosadit nějaký záměr nebo vizi, víme, co bychom chtěli změnit, ideálně k lepšímu. Stát před volbou a volit jen proto, že někoho odmítáme, je nejen pasivní, ale především neproduktivní.

Teoreticky se ještě něco může změnit, ale takový je momentálně stav české společnosti čtyři týdny před parlamentními volbami. Sociologové zabývající se průzkumy veřejného mínění upozorňují na velké množství voličů přesahující 40 %, kteří jsou nerozhodnutí. Je to nebývale vysoké procento (až o 15 procent víc než v předchozích volbách), což mimochodem podporuje úvodní tezi.

 

Hlavním tématem je zatím jen Antibabiš; a to je málo. Antibabiš je sice schopen oslovit významnou, ale nikoli rozhodující část veřejnosti, proto také tolik nerozhodnutých. Předvolební kampani chybí důležitá socioekonomická témata, proto jsme do aktuálního vydání Týdeníku Echo pozvali do Salonu sociology z nejznámějších agentur zkoumajících veřejné mínění, aby současný stav přesněji popsali a naznačili, kde je potenciál.

Námi oslovení sociologové konstatují, že Andrej Babiš je sice polarizující osobností, ale jen 45 % Čechů má k němu vyhraněný vztah. V nich jsou ale zahrnuti jeho voliči a také ti, kterým je jeho působení v čele vlády z duše odporné a vybírají si ze stran se silnou antibabišovskou rétorikou, na prvním místě z koalic K3 a K2.

Čtyři miliony voličů se ale stále rozhodují. Mezi nimi jsou chroničtí nevoliči, ale letos může být nevoličů víc než v předchozích letech, protože nemají koho volit, neboť je politici neoslovili. Daniel Prokop například upozorňuje na neschopnost opozice využít chaosu vyvolaného pandemií, která došla tak daleko, že Andrej Babiš se přes bezpočet chyb může cítit jako vítěz, protože v době před volbami se situace zklidnila a lidé své úzkosti, strachy a nejistotu překonali.

Sociologové se také shodují na tom, co vytrvale píšeme poslední měsíce, že nejvíc ohrožená je střední třída, na kterou dopadá inflace, zvyšuje se cena bytů, stavebních materiálů, rostou ceny ojetin a nová auta budou kvůli nedostatku čipů dražší. Za to nemůže Kalousek. Andrej Babiš je u moci osm let, ale opozice mu není schopna vystavit ten správný účet.

Představu změny po volbách kalí i fakt, že v letošním hlasování bude historicky nejméně zastoupena mladá generace ve věku 18 až 29. Rozhodovat budou z hlediska voleb disciplinovanější starší voliči, o které se opírá právě současný premiér. Změnu mohou přinést jen nerozhodnutí voliči a získá ten, který je přiláká, aby šli volit.

 

×

Podobné články