Orwell je pro Ujgury realita. O čínské perzekuci a mocenské politice

30 ROZHOVORŮ

Orwell je pro Ujgury realita. O čínské perzekuci a mocenské politice
Rushan Abbasová, americko-ujgurská novinářka a aktivistka. Foto: Jan Zatorsky
2
30 Rozhovorů
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Týdeník Echo připravil zvláštní samostatné vydání výběru nejlepších interview z uplynulých dvanácti měsíců své produkce. Speciál 30 rozhovorů představuje tři desítky českých i zahraničních osobností z oblasti politiky, vědy, kultury i společenského dění. Jednou ze zpovídaných je i Rushan Abbasová, americko-ujgurská novinářka a aktivistka. Přinášíme ukázku z textu, který je k dostání ve vybraných trafikách od 23. června. Objednat on-line si jej můžete ZDE.

Čínskému komunistickému režimu se povedlo uvěznit jedno celé etnikum bez většího povšimnutí světa. V autonomní oblasti Sin-ťiang žije zhruba deset milionů Ujgurů, jejichž většinovým náboženstvím je islám. Někdy v roce 2014 čínská vláda začala přesouvat Ujgury do „přeškolovacích“ táborů. Podle americké vlády jsou v nich umístěny až tři miliony lidí. Ti Ujguři, kteří zůstávají na svobodě, jsou podrobeni neustálému sledování a omezování práv. Čínský režim tvrdí, že je to nutné kvůli boji proti islámskému terorismu. Kritici upozorňují, že přes ujgurskou oblast má vést většina tras nové hedvábné stezky a že za čínským autoritářstvím je spíš snaha pojistit si klid ve strategické oblasti.

O potlačování práv Ujgurů a o čínské mocenské politice se rozhovořila Rushan Abbasová, americko-ujgurská novinářka a aktivistka, ředitelka organizace Campaign for Uyghurs, která přijela do Prahy přednášet na pozvání spolku Sinopsis a americké ambasády.

Jaká je přesně v Číně situace kolem Ujgurů?

Celý ujgurský národ je kolektivně perzekvován. Je to kvůli naší etnicitě, našemu náboženství, ale hlavně je to proto, že jsme původní vlastníci země, která je klíčová pro Si Ťin-pchingovu novou hedvábnou stezku, která je základem pro světovou dominanci komunistické Číny. Naše domovina je branou do Střední Asie a dále do Evropy a Afriky. Komunistická vláda hledí na Ujgury jako na překážku v tomto plánu. To, co čínská vláda dnes pod záminkou islámského extremismu a války proti teroru Ujgurům provádí, je pomalá genocida. Tři miliony Ujgurů jsou indoktrinovány v koncentračních táborech. Lidé jsou tam vystaveni psychickému a fyzickému mučení a nuceni brát neznámé léky. Vše, o čem mluvím, víme díky propuštěným vězňům. Propuštěni byli jen díky tomu, že jsou to cizí občané, například Kazaši, Egypťané nebo Kyrgyzové. Nyní mluví na veřejnosti a odhalují, co se v táborech děje. Tři miliony vězňů je tam zadržováno bez jakéhokoli obvinění. Nejsou to zločinci, jsou to normální lidé jako vy nebo já.

Za co tedy čínská vláda vězní Ujgury?

Do koncentračních táborů je zavírají za obyčejné, jednoduché náboženské aktivity, na které je nahlíženo jako na islámský extremismus nebo na zakázané aktivity. Například za modlení nebo držení půstu během ramadánu nebo za vlastnění koránu nebo modlitebního koberečku. Nebo když máte verše z koránu na svém smartphonu. Nebo když máte nějakou spojitost se zahraničím, třeba když příbuzný studuje v muslimské zemi, v Turecku, Egyptě, Dubaji, Emirátech, Saúdské Arábii, nebo dokonce Střední Asii. Stačí, když jenom cestujete do těchto zemí. Zakázané je také muslimské oblečení, pro ženy hidžáb, pro muže vousy. To vše mohou být důvody, proč skončíte v koncentračním táboře. Když jsou rodiče posláni do koncentračních táborů, jejich děti jsou poslány do státních sirotčinců, kde z nich vychovávají komunisty. Jsou vychovávány tak, aby zapomněly na své náboženství a svou kulturu. V podstatě z nich vychovávají Číňany. Většinu mužů zavřou, ženy zase nutí, aby si braly etnické Číňany. Pokud dívka nebo její rodina řekne, že ne, jdou do koncentračního tábora.

Nezkrácený rozhovor je s celým speciálem 30 rozhovorů k dostání ve vybraných trafikách od 23. června. Objednat on-line si jej můžete ZDE.

Foto: 30 rozhovorů

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články