Sliby a plány neplatí, další vlna EET je v nedohlednu

Třetí a čtvrtá vlna EET

Sliby a plány neplatí, další vlna EET je v nedohlednuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Třetí a čtvrtá vlna EET, která má zahrnout kadeřnice, právníky nebo řemeslníky, je v nedohlednu. Vládní novelu, která další vlny EET spolu s možností drobných podnikatelů evidovat tržby off-line, poslanci neposlali ani do druhého čtení legislativního procesu. Doposud se hlavně přeli odpůrci elektronické evidence tržeb s jejími zastánci. Pokud novela zákona o EET projde, budou mít ti, kterých se EET týká, zhruba půl roku na přípravu, než začne EET platit „natvrdo“.

„Spuštění třetí i čtvrté fáze evidence tržeb se odvine od schválení novely zákona o evidenci tržeb. S ohledem na obvyklou délku legislativního procesu nelze očekávat, že by měla vzniknout povinnost evidovat tržby i pro podnikatele ze třetí a čtvrté fáze (naráz) dříve než v druhé polovině roku 2019,“ uvedla pro deník Echo24 Šárka Šmolíková z ministerstva financí.

Odklad EET pro lékaře, účetní, právníky a další profese způsobil Ústavní soud, který spuštění třetí a čtvrté vlny loni v prosinci zrušil. Kdy se jich EET bude nově týkat, závisí na tom, jak dlouho budou o novele jednat poslanci a senátoři. Dosavadní jednání o novele EET provází kritika především pravicové opozice na adresu novely i celého projektu EET, kritici se přeli s poslanci vládního hnutí ANO o tom, zda je evidence tržeb prospěšná. Jasno tak stále nemají i ti podnikatelé, kteří se na další dvě vlny už připravili a nakoupili e-pokladny.

Povinnost EET pro další profese bude následovat půl roku pro účinnosti zákona. „Účinnost jednotlivých částí novely je nastavena jako ‚plovoucí‘ a bude záležet na datu přijetí tohoto návrhu. Povinnost evidovat by dle předloženého návrhu subjektům zařazeným do třetí a čtvrté fáze měla vzniknout 6 měsíců po účinnosti zákona,“ dodala Šárka Šmolíková.

Zamítnutí vládní novely nyní navrhnou Piráti

„Vláda neustále zpřísňuje kontroly, nyní prosazuje další vlny EET. Ale nedělá nic proto, aby se podnikání zjednodušilo. Čekali jsme, že když existuje EET, udělá vláda nějaký projekt na to, aby mělo EET pro podnikatele přidanou hodnotu,“ řekl pro Echo24 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Třeba aby se při přiznávání plateb automaticky vyplňovala daňová přiznání. Nebo aby byly menší požadavky na účetnictví,“ dodal poslanec Ferjenčík. Piráti navrhnou novelu zamítnout, připojily se k tomu i ODS a TOP 09. Evidenci tržeb kritizují i poslanci SPD.

Pro přijetí novely bude tedy třeba, aby hlasovaly všechny kluby vládní koalice včetně KSČM, bez níž by vláda s důvěrou nevznikla.

Změny ale bude chtít i vládní ČSSD. Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200 000 korun, by mohli dle vládní novely během příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Místopředseda ČSSD Roman Onderka už avizoval, že sociální demokraté předloží pozměňovací návrh, který tuto hranici bude řešit.

Kompletní zrušení EET chtějí opoziční TOP 09 i ODS. Návrh ODS už sněmovna zamítla, o předloze TOP 09 poslanci zatím nerozhodli. „EET je symbol totální nedůvěry k podnikatelům. Přináší neskonalé náklady živnostníkům a výnos z regulace je zkrátka diskutabilní,“ řekl deníku Echo24 ekonomický expert strany a poslanec Jan Skopeček. ODS, která je dlouhodobě pro zrušení EET, bude navrhovat, aby se v rámci vládní novely alespoň zvýšila hranice u hotovostních plateb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Tvrdé kontroly a postihy. Na pokutách za EET letos podnikatelé zaplatili 32 milionů

EET to nekončí. Obchodníci předají státu detailní údaje, co kdo koupil

EET zavádí i Slovensko. Podle šéfa finanční správy je lepší než český systém

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články