FOTOGALERIE: Vítězem ceny za architekturu je Administrativní budova ve Strančicích

Česká cena za architekturu

FOTOGALERIE: Vítězem ceny za architekturu je Administrativní budova ve StrančicíchNOVÉ 37
Domov
Sdílet:

Hlavní cenu České komory architektů (ČKA) získal za rok 2018 David Levačka Kraus za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi osmi stavbami. Vítěz i finalisté se etablovali ze 33 nominovaných prací, které ČKA představila na konci května. Celkově se o Českou cenu za architekturu ve třetím ročníku ucházelo 145 děl dokončených v posledních pěti letech.

Hlavní cenu porotci udělili architektonické kanceláři Architektura za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích (2016). Autor díla David Levačka Kraus navrhl novostavbu administrativní budovy zasazené do průmyslového areálu a zhotovené inovativní technologií z lehkého betonu. V celé Evropě je přitom jen málo budov, které byly postaveny z tohoto materiálu.

Foto:

Administrativní budova ve Strančicích - zdroj: Česká komora architektů

Podle poroty se jedná o mimořádný a podnětný projekt. „Lze o něm rozhodně říct, že razí cestu v současné evropské architektonické rozpravě,“ uvedla s tím, že Administrativní budova ve Strančicích je „hrubá, odvážná, průmyslová.“ Jedná se o „budovu se skloněnou střechou pro parkování aut, s očividnými konstrukčními omezeními, díky kterým působí téměř sochařským dojmem, odlitá na místě z lehkého betonu, s přibližně metr tlustými zdmi, bez jakéhokoliv zateplení, s přesně zasazenými okny.“ Porotci ocenili, že jde o „projekt s jasným rukopisem a architektonickou ambicí, která je ale držena v pozadí.“

Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 22. listopadu v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a od 7. února 2019 pak v Galerii architektury Brno.

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2018 získalo kromě vítězné realizace sedm dalších různorodých prací z celé České republiky. Z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od ČKA (vyhlášené Nadací Proměny Karla Komárka) vzešla Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli (Rusina Frei architekti + Atelier PARTERO, 2017), jedna ze dvou realizací veřejného investora mezi finalisty a jediný příklad řešení veřejného prostoru a krajiny.

Foto:

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli - Zdroj: Česká komora architektů

Druhou je Sportovní hala Dolní Břežany (SPORADICAL, 2017), novostavba navazující na areál základní školy sloužící k výuce tělocviku, pro sportovní veřejnost i k pořádání kulturních akcí.

Foto:

Sportovní hala Dolní Břežany - Zdroj: Česká komora architektů

Mezi nejlepší zařadila porota brněnský Polyfunkční objekt Dorn (Atelier RAW, 2016), největší budovu se zavěšeným cihelným pláštěm v České republice.

Foto:

Polyfunkční objekt Dorn - Zdroj: Česká komora architektů

Dvě ze staveb oceněných titulem Finalista stojí v horském prostředí. Pivovar Trautenberk (ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka, 2017) vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba, v Horní Malé Úpě v Krkonoších a i dnes si zachoval také funkci horské ubytovny.

Foto:

Pivovar Trautenberk - Zdroj: Česká komora architektů

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017) je moderní přestavbou obohacující areál beskydských Pusteven.

Foto:

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách - Zdroj: Česká komora architektů

Zástupcem staveb k privátnímu bydlení mezi finalisty je Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení (Stempel & Tesař architekti, 2017) na Slapech.

Foto:

Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení - Zdroj: Česká komora architektů

Maximální dopad díla pomocí minimálních prostředků pak reprezentuje Útulna (Jan Tyrpekl, 2017), experimentální dřevostavba vzniklá na bývalém lehkém opevnění u jihomoravského Vratěnína.

Foto:

Útulna - Zdroj: Česká komora architektů

Česká cena za architekturu 2018 v číslech: 145 přihlášených děl, 33 nominovaných děl, 1 Hlavní cena, 8 finalistů, 4 Ceny partnerů, 1 Výjimečný počin, 7 členů poroty, velké zastoupení soukromého bydlení, méně staveb z veřejných investic, 2 veřejné stavby realizované na základě architektonické soutěže.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtyři Ceny partnerů

Uděleny byly v pondělí večer také čtyři Ceny partnerů. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získalo KINONEKINO (XTOPIX architekti, 2017) v Plané. Hodnotitelé ocenili, že díky citlivému přístupu architektů se podařilo dostat do malého města nejen kvalitní architekturu, ale zároveň obnovit kulturní a komunitní život. Návrh vzešel z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od ČKA realizované v roce 2013. Město Planá přitom v posledních letech uspořádalo již tři architektonické soutěže. Podle ministerstva se tak stává příkladem zadavatele, který hledá pro svůj rozvoj ta nejlepší architektonická řešení, čímž naplňuje Politiku architektury a stavební kultury ČR.

Foto:

KINONEKINO - Zdroj: Česká komora architektů

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za přístup k revitalizaci průmyslového objektu patří Kotelně Libčice nad Vltavou (Atelier Hoffman, 2017). Ministerstvo vyzdvihlo, že autor pochopil výjimečnost místa – areál bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou o rozloze 17 ha, a „z hromady sutě a popela“ vydobyl prozatím dvě stavby. Rekonstrukcí Uhelného mlýna vznikl showroom designových výrobků a konverzí dvou objektů Kotelny se podařilo vytvořit multifunkční prostor určený pro živé umění, řemesla a inovativní technologie i společenské akce.

Foto:

Kotelna Libčice nad Vltavou - Zdroj: Česká komora architektů

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivou rekonstrukci stavby v krajině Pivovaru Trautenberk (ADR, 2017) v Malé Úpě. Agentura ocenila, že rekonstrukcí se podařilo vrátit bývalé Tippeltově boudě z roku 1911 její původní lesk a zatraktivnit celou horskou obec vyhlížející na okouzlující hřebeny Krkonoš. Nejvíce si agentura cení toho, že tato relativně objemově velká stavba vytvářející dominantní prvek krkonošské architektury ve velmi exponované poloze je proporčně i barevně zdařile začleněná do struktury zástavby Horní Malé Úpy, přičemž střízlivé řešení exteriéru vytváří příjemný kontrast s ladným interiérem.

Foto:

Pivovar Trautenberk - Zdroj: Česká komora architektů

Cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Centrum Caolinum Nevřeň (Jakub Chvojka, Radek Dragoun, 2014). Projekt podle odborné poroty partnera velmi komplexně pracuje s denním světlem. Využívá potenciál horního osvětlení nejen k dosažení vizuálního komfortu, ale zabývá se i změnami atmosféry místa díky měnícím se světelným podmínkám během dne. Velmi sympatická je podle společnosti Velux navíc vlastní funkce stavby a její začlenění do života v místě.

Foto:

Centrum Caolinum Nevřeň - Zdroj: Česká komora architektů

Výjimečný počin z oblasti architektury

V rámci České ceny za architekturu jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace provádějí členové Akademie a Grémia ČCA. Akademici o výjimečném počinu hlasovali na webovém portálu Ceny.

Ocenění za Výjimečný počin se dostalo Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy – Romanu Kouckému a týmu kanceláře Metropolitního plánu za hledání nové cesty v územním plánování a otevírání diskursu nad smyslem územního plánování a také ji získal CAMP (Centrum architektury a městského plánování) za novátorský přístup v propagaci architektury.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: V Česku vyrostl ve svahu působivý dům. Podívejte se

Unikátní kancelářský komplex Palmovka Open Park nabízí poslední volné kapacity

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články