2 Editorial

Užiteční nepřátelé

Editorial

Témata:

Jeden dlouholetý černokněžník českého politického zákulisí na otázku, jaké má šance jeden kandidát na budoucí prezidentský souboj, odpověděl: „Jeho potenciál poroste s tím, jak silné bude mít nepřátele.“ Řešit nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě je trochu zvrácené. Současný prezident není ani v polovině svého mandátu, volit se bude až tři roky a jeho zdravotní stav není takový, jak by si jeho zarputilí odpůrci přáli. Spekulovat se ale může, protože k tomu zavdal podnět sám Miloš Zeman. Když nedávno v barrandovské televizi dostal otázku na svého potenciálního nástupce. Prezident mohl věren své nezaměnitelné poetice odpovědět například: „Jste idiot, pane Soukupe? Vy nevíte, že jsem byl zvolen teprve před dvěma lety a že budu vládnout další tři roky? Na co se mě tady ptáte, pane Soukupe?“ Miloš Zeman si ale zahrál a odpověděl, že by se mu ve finále líbil souboj šéfa odborů Josefa Středuly a někdejšího ministra a nejpopulárnějšího politika Vladimíra Dlouhého. O dva dny později ale v rozehraném partu pokračoval, když v Rádiu Impuls, vlastněném Babišovými svěřenskými fondy, přidal myšlenku, že kdyby na prezidenta kandidoval současný premiér Andrej Babiš, dal by hlas jemu.

Lační netrpělivci nevydrželi. A začali se už hlásit trapnými ohláškami typu Nemyslím na prezidentskou kandidaturu, ale když bude situace kritická, jsem připraven bojovat. Ze stejných bublin a bublinek jsou vypouštěni strašáci, že o místo na Hradě bude usilovat Václav Klaus mladší, a aby toho nebylo málo, vytahuje se i jméno jeho otce. Ozývají se také známé tváře z politického záhrobí, které by chtěly kapitalizovat promarněné investice z minulé volby. Padají také další různá jména.

Pořád je třeba mít na paměti, že hru rozehrává Miloš Zeman a že rovnice má stále mnoho neznámých. Ano, štěstí přeje připraveným, zároveň platí, že se nesmí přepálit začátek. Prezidentské volby budou o konfliktu, o kruciálním konfliktu. Pokud bude kandidovat Andrej Babiš (který se při oslavách 30. výročí listopadové revoluce kál ze své komunistické minulosti a přihlásil se k odvaze Václava Havla, jako by naznačoval i neexekutivní ambice v politice), tak tím tématem prezidentské volby bude on samotný. Pokud se ale nové výzvy neujme, tak téma voleb zůstává v kategorii zatím neznámé proměnné.

V každém případě by ale bylo dobré, aby na konci této hry byla osoba, která se neušpinila komunistickým režimem. Jestli by něco mělo českou společnost posunout dopředu, tak by to měla být figura bez rudé knížky a ideálně bez rudého myšlení. Pohov!

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.