Ani šilink? Česká škola ve Vídni dostala od radnice zhruba 40 milionů korun

Ani šilink? Česká škola ve Vídni dostala od radnice zhruba 40 milionů korunNOVÉ
Obecná škola ve Vídni Foto:

FOTO: Schulverein-komensky9.webnode.at

Domov

Komenského škola ve Vídni

Echo24

Českojazyčná Komenského škola ve Vídni za posledních deset let získala od radnice rakouské metropole v přepočtu zhruba 40 milionů korun. Ve čtvrtek to na dotaz agentury APA uvedla vídeňská radnice. Spor o financování školy vyvolal úterní komentář českého prezidenta Miloše Zemana, který na setkání s krajany na českém velvyslanectví kritizoval přítomného bývalého dlouholetého vídeňského starostu Michaela Häupla za to, že vídeňská radnice za jeho úřadování nedala škole „ani šilink“.

Toto tvrzení se ukázalo být nepřesné a podle radnice se po prezidentově projevu ještě na ambasádě otázka financování objasnila.

Vídeňský radní pro vzdělání Jürgen Czernohorszky ve čtvrtek agentuře APA řekl, že škola v roce 2009 dostala od města jednorázový stavební příspěvek jeden milion eur (25,6 milionu korun). Vedle této sumy Vídeň v letech 2014 až 2017, tedy během Häuplova mandátu, poskytla Školskému spolku Komenský na denní provoz vzdělávacích institucí 550 000 eur (14 milionů korun).

Spolek, který ve Vídni působí od roku 1872, provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Na webu uvádí, že za téměř 150 let prošly školami Komenského desetitisíce žáků. V letošním školním roce je v jeho zařízeních zapsáno 539 dětí.

Šéf Školského spolku Komenský Karl Hanzl hned v úterý při setkání s krajany a následně i v rozhovoru s rakouským deníkem Der Standard upřesnil, že v roce 2009 zmíněnou jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu eur škola od Vídně dostala.

Česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková ve středu vysvětlila ČTK, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Úsměvy, nabídka tykání i sporné momenty. Rakouský tisk hodnotí Zemanovu návštěvu

Šéf BIS Koudelka převzal cenu CIA za zahraniční spolupráci