Syn taxikáře v těžkém stavu stále čeká na vyšetření, přestože byl s otcem v kontaktu

Syn taxikáře v těžkém stavu stále čeká na vyšetření, přestože byl s otcem v kontaktuNOVÉ
Syn nakaženého taxikáře. Foto:

Foto: Printscreen TV Prima

Domov

PŘÍBĚHY KORONAVIRU

voš Echo24

Na veřejnost se dostávají neustále nové příklady toho, jak stát nezvládá vyšetřovat podezřelé na koronavirus. Televize Prima například přinesla svědectví syna taxikáře, který je v kritickém stavu. Přestože byl s otcem v kontaktu, nebyl stále ani po týdnu vyšetřen, zda se sám nenakazil. Všichni ostatní, kteří s jeho otcem přišli do styku, měli testy pozitivní.

Jeho otce hospitalizovali na začátku minulého týdne. „Můj otec měl horečky od pondělka a až v úterý ráno jsme se rozhodli, že zavoláme sanitku. V odpoledních hodinách ho převezli do Thomayerovy nemocnici. Tam udělali různé testy s tím, že mu doktorka řekla, že má náběh na zápal plic a zánět na průduškách. Jenže můj otec se obával, jestli nemá koronavirus. Paní doktorka ale pouze mávla rukou a řekla, že to nemůže být ono. To vám nebudeme dělat testy, to je úplně zbytečný, vy máte něco jinýho. Takže jsme se uklidnili s tím, že ho dali na normální lůžko mezi jiný pacienty, kteří vůbec nebyli pozitivní koronavirem, takže už je nakazil,“ řekl syn taxikáře.

Taxikář, který je dnes v kritickém stavu, se testů na nový typ koronaviru dočkal až po několika dnech. „Testy mu udělali až v pátek, s tím, že v sobotu zjistili, že je pozitivní a má to. Jenže v pátek mu selhalo srdce a dali ho do umělého spánku. V sobotu mu selhaly plíce, tak ho převezli v sobotu ráno na Karlák, kde mu dali přístroj na plíce,“ vysvětlil.

Thomayerova nemocnice pochybení odmítá. „Důležité je uvést, že velice obézní a polymorbidní pacient s bronchiálním astmatem byl k nám přijat dne 10. března pro celkové zhoršení jeho zdravotního stavu s podezřením na počínající zápal plic. Neměl v tuto dobu cestovatelskou anamnézu, a postupovalo se dle tehdy nařízené epidemiologické situaci. RTG vyšetření prokázalo zápal plic a od tohoto okamžiku byla pacientovi podávána cílená a adekvátní léčba,“ uvádí mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Dodal, že v následujících dvou dnech se jeho stav mírně zlepšil. Posléze se však objevily potíže s dechem a test potvrdil přítomnost koronaviru. Nemocný byl následně izolován a přeložen ihned na JIP. Po dalším zhoršení převezen do VFN k další léčbě na speciálních přístrojích. „U nemocného, který s dotčeným pacientem sdílel společný pokoj, nebyla prokázána koronovirová infekce,“ zdůraznil mluvčí.

Syn: Na testy stále čekám

Syn nemocného byl s otcem v kontaktu, ale na testy stále čeká. „Když ho v úterý přivezli do nemocnice a slyšel jsem to, tak jsem tam s přítelkyní byl, tudíž jsme byli v kontaktu. Seděl jsem vedle něho, sahal jsem mu na čelo, který měl úplně rozpálený. Přítelkyně ho objala, což je další styk. Pak jsem šel s tátou na pokoj, vzal jsem mu tašku. Ti, co tam s ním byli, už jsou momentálně prohlédnutí a všichni jsou pozitivní. Včetně těch, co s ním byli doma. Jedině já a moje přítelkyně vůbec nic. Z hygienické stanice nám teda volali, že máme být doma a čekat. Jenže on už je to týden a my vůbec nevíme, co s námi je. Všichni ostatní jsou pozitivní,“ řekl.

„Jde mi o ten princip a přístup, protože to co oni říkají, že je všechno zaopatřený, že vše zpřísnili, tak mně to připadá jako nesmyl, protože když jim tam zavoláte, tak říkají, že se mám objednat. Je 300 lidi nakažených, mezi nimi je můj otec, který je v tom nejkritičtějším stavu a já jako jeho syn, který mu byl na blízku, takže nemám žádné pochybnosti, že bych já nebyl nakažený, když ti ostatní včetně rodiny jsou. To mi připadá nefér,“ dodal.

Čtěte také: VIDEO: Stát selhává v boji s koronavirem. Hrozivá zpověď nakažených dívek

Související články