Nic jiného než malicherná, hluchá msta, říká Němcová o Zemanově selekci hostů

Odmítnutí pozvání Hradu

Nic jiného než malicherná, hluchá msta, říká Němcová o Zemanově selekci hostůNOVÉ
Domov

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se hradních oslav stého výročí založení samostatného státu nezúčastní. Pozvánku na slavnostní recepci se prezidentovi rozhodla vrátit především kvůli tomu, že neakceptovatelně rozděluje společnost, píše nynější poslankyně v otevřeném dopise hlavě státu. To, že Miloš Zeman některé politiky a další veřejné činitele na Hrad k oslavě 28. října nepozval, považuje za selektování a osobní msty, které nelze akceptovat, řekla pro Echo24.cz. 

V otevřeném dopise píšete, že jste se rozhodla pozvání nepřijmout mimo jiné i právě kvůli nepozvání některých veřejných činitelů. Nebo je to tedy hlavní důvod vašeho odmítnutí?

Já jsem na tyto oslavy nechodila od doby, kdy se Miloš Zeman stal prezidentem, protože se mi nelíbilo jakým způsobem vykonává svůj úřad. V dopise zveřejňuji hlavní důvody, proč jsem se rozhodla pozvání odmítnout. Tedy zahraniční politiku, kterou prezident upřednostňuje a také personální zajištění svého úřadu, tedy lidi, kterými se obklopuje. Zmiňuji také jakým způsobem dělí naši společnost, zatímco přísahal na pravý opak, tedy že svůj úřad bude vykonávat v zájmu občanů ČR. Také zmiňuji jeho nepřijatelný útok na novináře a také jeho veřejné výroky, například během živého vysílání Českého rozhlasu, které jsou nepředstavitelné, že by mohly zaznít. Nechci tedy říkat, který je ten hlavní, určitě je pro mě ale důležitá solidarita s těmi, kteří nebyli pozváni, a za normálních okolností by pozváni byli.

Pozvánka, kterou jste obdržela se týká pouze slavnostní recepce?

Obdržela jsem pozvání na slavnostní recepci do Španělského sálu, která následuje po předání vyznamenání.

To znamená, že na předávání vyznamenání jste pozvána nebyla?

Tuto pozvánku obdrží pouze vedení Poslanecké sněmovny, předsedové politických stran, předsedové poslaneckých klubů a předsedové výborů Poslanecké sněmovny. Je proto naprosto nepochopitelné a neakceptovatelné, že někteří z těch, kteří zastávají takovouto funkci, jako například Miroslav Kalousek, který je předsedou poslaneckého klubu TOP 09 nebo Petr Gazdík, který je předsedou Strany starostů a nezávislých, tuto pozvánku nedostali. A to ani na recepci, ani na vyznamenání, byť podle bývalých protokolů, které platily ještě do loňského roku, byli zváni na slavnostní přípitek do Španělského sálu. 

Týká se hradní „nepozvání“ ještě někoho dalšího? 

Například nebyl pozván můj kolega z ODS Martin Baxa, bývalý primátor Plzně, který je nyní poslancem a místopředsedou ODS. My si myslíme, že jediným důvodem tohoto nepozvání bylo to, že během návštěvy Miloše Zemana na Plzeňsku vznikl spor, kde bude a nebude smět parkovat kolona prezidentských vozů. A protože nebylo splněno přání té prezidentovy kamarily, tak od té doby se asi podle našeho mínění ocitl pan Baxa na černé listině.

V tom tedy vidíte opět osobní spory?

Nemůže to být nic jiného než malicherná, hluchá msta, která není hodná hlavy státu, a znovu usvědčuje jeho okolí, které nějak deformuje ty dosavadní zvyklosti a pouští se na cestu absolutní svévole ve chvíli, kdy jde o státní svátek a ne o narozeniny Miloše Zemana, což by byla událost, kdy mu do toho nemůžeme mluvit. Pokud chce ale mít na takovéto události pouze ty, se kterými se kamarádí a bude mezi námi selektovat, tak to není možné. Včera jsem proto vyzvala předsedu Poslanecké sněmovny, aby napsal dopis prezidentovi republiky, že takovou praxi Poslanecká sněmovna odmítá a nepřipustí nějaké kádrování na poslance, kteří se panu prezidentovi líbí a kteří ne. Pan prezident má tedy ještě možnost svou chybu napravit a pozvánku těm, kterým ji neposlal, ještě poslat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.