Tak konečně sejmuli Scrutona

komentář

Tak konečně sejmuli Scrutonakomentář 1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Progresivní levici se konečně podařilo sejmout známého filozofa Rogera Scrutona, který má mimo jiné úzké vazby na Českou republiku. Konzervativní Scruton jí ležel v žaludku od loňského listopadu, kdy se stal neplaceným předsedou britské vládní architektonické komise. Nepřátelská média na něj tehdy vytáhla řadu „nepřijatelných“ výroků a požadovala jeho vyhazov. Ukázalo se, že všechny doličné věty jsou vytržené z kontextu a překroucené tak, aby tvrdily pravý opak. (Kauze se tehdy zevrubně věnoval kolega Martin Weiss). Druhý pokus již uspěl.

Scruton poskytl rozhovor britskému levicovému týdeníků New Statesman. Starý intelektuál se evidentně nebojí debatovat s názorovými protivníky. Kromě toho má k magazínu osobní vazby, kdysi v něm působil jako kritik vína. Interview vedl zástupce šéfredaktora George Eaton. Nyní je jasné, že rozhovor byl od začátku plánován jako to, čemu Anglosasové říkají hatchet job, což se dá přeložit jako rozsekání čili úmyslné vedení rozhovoru tak, aby byl protivník zničen.

Eaton se ihned po vydání rozhovoru uchýlil na Twitter, aby vypíchl nejkontroverznější Srcutonovy odpovědi. Nicméně protože samo o sobě by na nich nic kontroverzního nebylo, musel je překroutit. „V interview pro New Statesman vládní poradce a filozof Roger Scruton učinil sérii pobuřujících poznámek. O maďarských Židech řekl: Kdokoliv si myslí, že v Maďarsku není Sorosova říše, nesledoval fakta,“ napsal Eaton tak, aby to vypadalo, že jde o antisemitský výrok. Jenže z rozhovoru je jasné, že Scruton odpovídá na otázku o Sorosově vlivu v Maďarsku, a ne na otázku o Židech. To, že George Soros je vlivný hráč v maďarské politice, nerozporuje skoro nikdo.

Eaton dále pokračuje: „Roger Scruton o Číňanech: Každý Číňan je replikou toho dalšího a to je velmi strašidelná věc.“ Eaton byl později donucen publikovat celý citát, z něhož je jasné, že Scruton se nenaváží do čínského etnika, ale do čínské komunistické vlády. „Vytváří ze svých vlastních lidí roboty tím, že omezují, co mohou konat. Každý Číňan je tak replikou toho dalšího a to je velmi strašidelná věc,“ zní celá odpověď. Scruton evidentně kritizuje orwellovské tendence dědiců Maa.

Třetí „problematická“ věta se týkala islamofobie. Zdá se, že Scruton řekl, že islamofobie „je propagandistické slovo vymyšlené Muslimským bratrstvem, aby zastavilo diskusi o jednom z hlavních problémů“. Což je pravda či minimálně názor, se kterým by se mělo polemizovat, a ne ho označit za pobuřující.

Po Eatonových tweetech zbabělá konzervativní vláda ztratila nervy a Scrutona z jeho pozice vyhodila. Eaton poté na Twitter postoval fotografii, jak pije z lahve šampaňské, kterou doprovodil komentářem: „Ten pocit, který dostanete, když se vám podaří vyhodit pravicového rasistu a homofoba Rogera Scrutona z pozice vládního poradce.“ Eaton od té doby své zavádějící tweety a fotku smazal, asi se v něm hnulo svědomí kvůli tvorbě jasných „fake news“.

Scruton se ze svého vyhazovu nezhroutí. Když v osmdesátých letech jezdil do komunistického Československa pořádat undergroundové semináře pro disidenty, ukázal tisíckrát větší odvahu než pár pisálků, kteří se snaží zmanipulovat jeho výroky. Jak sám Scruton přiznává, nenávistnou postavou pro levici je minimálně od doby, kdy v roce 1982 začal vydávat svůj čtvrtletník The Salisbury Review.

Mnohem horší je to pro konzervativce. Ukazuje se, že jsou neschopní postavit se sebemenšímu levicovému nátlaku, a zbavili se jediného nefalšovaného pravicového intelektuála, kterého za devět let své vlády dokázali dostat do nějaké významnější pozice. Jak uvádí Douglas Murray v týdeníku The Spectator, Tony Blair dokázal veřejnou správu zaplavit svými lidmi. Podle něj dodnes narazíte ve vládních institucích na osoby, které tam tehdy byly dosazeny labouristy. Neschopnost zastavit progresivní dlouhý pochod institucemi může mít dlouhodobě větší dopad než nějaký brexit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články