Finanční správa brzdí. Zajišťovací příkazy dopadají na méně firem

Praxe finanční správy

Finanční správa brzdí. Zajišťovací příkazy dopadají na méně firemNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Oproti loňsku byly zajišťovací příkazy vydány finanční správou na méně společností. Od začátku roku je správa použila proti třiatřiceti firmám. Kontroverzní zajišťováky, které se staly pro mnoho firem likvidační, si velmi oblíbila finanční správa za působení generálního ředitele Martina Janečka. Toho nahradila na konci minulého roku Tatjana Richterová, která prohlásila, že zajišťovací příkazy budou vydávány obezřetněji než v minulosti.

Vyjádření Richterové potvrzují čísla za letošní leden a únor. Finanční správa během prvních dvou měsíců v roce vydala celkem 139 zajišťovacích příkazů na třiatřicet subjektů. V loňském roce přitom zajišťovací příkazy dopadly na dvojnásobné množství společností, tedy 65 firem. 

Kontroverzní zajišťovací příkazy si velmi oblíbil tehdejší šéf finanční správy Martin Janeček, kdy po jeho příchodu na úřad narostl počet příkazů trojnásobně. Po zveřejnění tehdejší praxe finanční správy se Janeček setkal s velkou kritikou jak od podnikatelů, tak později i od politických představitelů. Po velkém rozmachu zajišťovacích příkazů jich začalo rok od roku ubývat. Ještě v roce 2015 vydávala správa na 1605 příkazů, v loňském roce 1174.

Zajišťovací příkazy jsou jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Takto vydané příkazy ovšem nedopadly pouze na společnosti, u kterých byla prokázána vina. Několik firem muselo ze dne na den skončit kvůli neoprávněnému vydání příkazů.

Známý je případ společnosti FAU, která vyhrála několik soudních sporů. Naposledy se firmy zastal Nejvyšší správní soud před dvěma týdny, kdy zamítl další kasační stížnost Generálního ředitelství cel. Soud následně rozhodl, že proti společnosti byly neoprávněně vydány zajišťovací příkazy ve výši 343 milionů korun. Kvůli chybně vydaným příkazům už stát prohrál desítky soudních sporů. Firmy navíc žádají po státu náhradu škody, která se může vyšplhat na několik miliard korun.

Neoprávněně vydané zajišťovací příkazy nakonec přispěly k tomu, aby Martin Janeček v křesle šéfa finanční správy skončil. Ten byl pod tlakem veřejnosti i kvůli tomu, že kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů.

Po jeho rezignaci nastoupila na místo šéfky finanční správy Tatjana Richterová, která začala vydávání zajišťovacích příkazů brzdit. „Zajišťovací příkazy mají své opodstatnění a své místo v daňovém řádu. Je ale potřeba vydávat je obezřetněji, z čehož může plynout, že jich bude i méně,“ řekla dříve deníku Echo24 Tatjana Richterová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zakleknutá FAU vrací úder. Na celníky míří trestní oznámení kvůli odposlechům

Podnikatelům se neuleví. Zajišťovací dozor místo tvrdých zajišťováků nebude

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články