1 Šikana finanční správy

Nevydala účtenku na 15 korun. Trafika dostala pokutu 15 tisíc

, NOVÉ

Témata: , , ,

Jako neopodstatněně tvrdý zásah s přehnanou pokutou vyhodnotily Podnikatelské odbory případ, kdy Finanční správa provedla kontrolu EET u malého podnikatele. Za nevystavenou účtenku v hodnotě 15 korun a nezaevidování platby mu byla uložena pokuta 15 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po zveřejnění těchto informací obvinila předsedu Podnikatelských odborů ze lži a tvrdila, že protokol o kontrole nemají, nebo že zkreslily jeho obsah. Odbory dokument o pokutě následně zveřejnily na svém Facebooku a po ministryni žádají omluvu.

Případ se týká majitele trafiky z Holešova ve Zlínském kraji. Jeho 71letá brigádnice podle Podnikatelských odborů kvůli překlepu a zazmatkování nezaevidovala prodanou krabičku Tic Tac v hodnotě 15 korun.

Ministryně výtky Podnikatelských odborů označila za hoax. „Zajímalo by vás, jak na Facebooku vznikne falešná zpráva? To si tak nejmenovaná skupina vymyslí příběh třeba o tom, jak zákeřná a zlá finanční správa likviduje na potkání podnikatele kvůli krabičce Tic Tacu. Zdá se vám takový příběh přitažený za vlasy? No samozřejmě, je to naprostý nesmysl,“ napsala Schillerová na svém Faceooku.

Podnikatelské odbory následně ve středu na svém Facebooku zveřejnily protokol o kontrole. A žádají po ministryni omluvu.

„Nevydáním účtenky či nezaevidováním platby nebylo prokázáno krácení daní či nepřiznání tržby. Jedná se tedy o zcela marginální přestupek s nulovou mírou společenské nebezpečnosti,“ uvádí Podnikatelské odbory jeden ze závěrů kontroly práce úředníků v této konkrétní kauze.

„Z celého případu jasně vyplývá, že úředníci Finanční správy porušují základní pravidlo, kdy státní správa má přistupovat k občanům ohleduplně, vše má vykládat ve prospěch občana a hledat pro něj polehčující okolnosti. Úředníci naopak hledají, co by mohlo podnikateli přitížit,“ stojí dále v tiskové zprávě.

Podnikatelské odbory rovněž žádají zrušení zákona 112/2016 Sb. o evidenci tržeb.

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek se dohodl s Alenou Schillerovou na setkání, na kterém ji seznámí s celým případem a dá jí možnost omluvit se Podnikatelským odborům, píše se v tiskové zprávě.

Čtěte také: Vláda nesouhlasí, ale sněmovna chce zúžit EET pouze na plátce DPH

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,