Babišovy rošády. Novými ministryněmi mají být Marta Nováková a Taťána Malá

Sestavování nové vlády

Babišovy rošády. Novými ministryněmi mají být Marta Nováková a Taťána MaláAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Designovaný premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že ministry v nové vládě se stanou Lubomír Metnar, Marta Nováková a Taťána Malá. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner za ANO se tedy v nové vládě neobjeví. „Dnes ráno mi to pan premiér sdělil,“ napsal Hüner serveru iRozhlas.cz. O post přijde také nynější ministryně obrany Karla Šlechtová. I ta se ráno dozvěděla od předsedy vlády, že s ní v novém kabinetě nepočítá.

Hnutí ANO vymění v chystané koaliční vládě s ČSSD ministry ve třech resortech z devíti, které si ze současného jednobarevného kabinetu ponechá. Novým ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou. Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera.

Taťána Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Vešla ve známost tím, že v lednu navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ uvedla Malá v rozhovoru pro Info.cz v lednu tohoto roku.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok.

„K nominaci můžu říct, že jsem vycházel hlavně z uchazečů v rámci jejich intenzity práce, tahu na branku a schopnosti spolupracovat v kolektivu,“ řekl Babiš. Nevysvětlil, proč sáhl k některým změnám v kabinetu. „Nebudu zdůvodňovat ty změny. To je můj návrh a moje zodpovědnost,“ odpověděl na dotazy novinářů.

Konec Hünera i Šlechtové

Karla Šlechtová se o tom, že na postu ministryně obrany končí, dozvěděla od předsedy ANO na ranní schůzce. Uvedla, že jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. „Prostě mi řekl, že nebudu součástí jeho návrhu do druhé vlády,“ poznamenala Šlechtová. Pak zřejmě následovala stejná schůzka s Hünerem. Spekuluje se o tom, že by Šlechtovou mohl nahradit současný ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, jehož resort má obsadit předseda ČSSD Jan Hamáček.

Vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ráno novinářům řekl, že žádnou speciální schůzku s Babišem neabsolvoval, z průběžných hovorů s premiérem podle něj vyplynulo, že by měl v kabinetu pokračovat. Podobně se vyjádřil i ministr školství Robert Plaga (ANO). Zůstat ve vládě by měli i ministryně financí Alena Schillerová, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (všichni za ANO).

Předávání svých kanceláří naopak připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá sociální demokrat Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého vystřídá poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Kontaktu s novináři se vyhnul Jiří Milek (za ANO), který končí na ministerstvu zemědělství a nahradí ho Miroslav Toman, nominovaný ČSSD.

Zdroje z okolí Pelikána v posledních dnech tvrdily, že Babiš jako Pelikánová nástupce zvažuje právě poslankyni a právničku Taťánu Malou. Sám Pelikán by v čele úřadu údajně raději viděl svého náměstka Jeronýma Tejce.

Současný ministr zahraničí Martin Stropnický by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Se jménem europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého jako jeho nástupce navrhuje ČSSD, mají problém prezident i komunisté. Zeman se v pátek s Pochem sejde a bude ho žádat, aby od své nominace ustoupil. Poche i ČSSD to vylučují.

Čtěte také: Karlu Šlechtovou Babiš do nové vlády nechce. „Pan předseda nic nezdůvodňuje“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články