1 editorial

Muž s vapkou

editorial

Témata: , ,

Lze v tom příběhu najít pár symbolů a skrytých výpovědí, jak funguje současná správa veřejných věcí. Památkáři pražského magistrátu hledali několik dní způsob, jak vyčistit pilí ř Karlova mostu poškozený sprejery, až našli řešení – mělo to trvat několik týdnů. Zničehonic se ale objevil muž (jeho temná minulost v příběhu nehraje roli), který přes noc s vapkou v ruce graffiti odstranil. Bez výběrového řízení, bez odborných analýz, expertních komisí, za pár hodin a bez nároku na honorář.

Andrej Babiš a jeho protikorupční hnutí šest let řídí ministerstvo dopravy. Slibovali nové dálnice a cesty. Za oněch šest let postavili pár kilometrů a nejdůležitější dálniční tah je nyní už několik měsíců průjezdný jen s vypětím fyzických i psychických sil. V hlavním městě se od pádu vlády primátora Pavla Béma nepostavila žádná významná veřejná stavba. Temné fungování tehdejšího magistrátu také nakonec nehraje roli, protože po něm zůstal aspoň tunel Blanka, o jehož prospěšnosti a užitečnosti dnes pochybuje jen málokdo. Stavba byla sice předražená, měla zpoždění, ale nakonec dobře slouží. Výsledkem vyslyšení populismu a s ním nalezeného jednoduchého řešení bylo zavedení přímé volby prezidenta, údajně aby se zabránilo kupčení s hlasy. K němu sice nedochází, ale místo toho máme paralyzovaný politický systém, který na vstup přímo voleného prezidenta nebyl připraven. Podobný efekt mají i opatření z protikorupčního tažení, kdy státní a veřejný aparát je ochromený a nikdo nechce přijímat rozhodnutí, protože se bojí, že by mu doma v noci řádilo policejní protikorupční komando. Jeden extrém vychýlil pořádky do opačné polohy. Cesta ven se nebude hledat snadno, pokud nějaká vůbec existuje.

Muž s temnou minulostí ale dokázal, že to, co lze se zdravým rozumem vyřešit za několik hodin vapkou, sofistikovaný byrokratický systém řeší dlouhé týdny.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.