1 Putinova ideologie

Putinova ideologie se od té komunistické liší

Témata: ,

Na úterní demonstraci organizované hnutím Milion chvilek pro demokracii se na obrazovkách umístěných uprostřed Václavského náměstí ze zcela pochopitelných důvodů pravidelně objevovala stručná informace o tom, kolik obětí si vyžádal komunistický režim v Československu. Babiš se chystá vládnout s komunisty, a je jistě namístě připomenout, jak neslavná je historie této politické strany.

Tablo se srpem a kladivem a smutnou statistikou se pravidelně rozsvěcovalo ve chvílích, kdy některý z řečníků varoval před jednáním Moskvy a Kremlu a před nebezpečím, které představuje náklonnost Miloše Zemana k Rusku a Vladimiru Putinovi. I to se zdá být pochopitelné. Vladimir Putin je přece v mnohém dědicem komunistického režimu, o čemž svědčí i jeho biografie.

I přesto se však domnívám, že přímé významové propojování Putinova Ruska a komunistické symboliky je zavádějící a že české diskusi o dnešním Rusku škodí. Jde o to, že ve stínu narážek na nové rudé nebezpečí z Východu zaniká skutečnost, že v Rusku již druhou desítku let vzniká nová ideologie, která má s tou komunistickou sice společné některé vnější rysy, ale ve své podstatě je velice odlišná.

Na rozdíl od té komunistické je silně konzervativní, staví na primitivních nacionalistických reflexech a opírá se o sílu shora řízených polokapitalistických korporací napojených na politiky. Tím ovšem daleko více připomíná klasický fašismus než komunismus.

Zatímco komunismus sovětského typu pronikal na Západ prostřednictvím Kominterny, nová Putinova ideologie se po Evropě šíří především kvůli populistickým a ultrapravicovým hnutím. A situace začíná být varovná. Přes neúspěch Marine Le Penové v prezidentských volbách zažívají v posledních měsících strany typově spřízněné s politikou Kremlu nebývalou konjunkturu, ať již v Rakousku, nebo nově v Itálii.

Čeští komunisté ruskou podporu jistě také neodmítají. Ale pokud Vladimir Putin hledá spolehlivé partnery v české politice, daleko spíše míří do řad Okamurovy SPD nebo k politikům, pro které je politika jen prostředkem k dosažení zisku – tedy přímo do řad ANO. Identifikovat zájmy Kremlu pouze a jenom s KSČM tak do značné míry znamená zakrývat skutečný stav věcí. 

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.