Byl jsem brutální, říká Babiš v rozhovoru pro Echo

BABIŠ NEJEN O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ

Byl jsem brutální, říká Babiš v rozhovoru pro Echo
Všichni říkají, že nemám šanci vyhrát. Budu bojovat, vzkazuje Andrej Babiš. Foto: Jan Zatorsky
2
Týdeník

Daniel Kaiser

Sérii rozhovorů s prezidentskými kandidáty začínáme s předsedou ANO Andrejem Babišem, který je ale podle dosavadních průzkumů pro většinu společnosti jako prezident republiky nepřijatelný. Rozhovory s dalšími kandidáty s šancí na slušný výsledek v prvním kole budou následovat. Za týden přineseme interview s Danuší Nerudovou, pak s Pavlem Fischerem. Jediný, kdo odmítl rozhovor poskytnout, je Petr Pavel.

Opakovaně jste říkal, že jste spíš exekutivní typ než ceremoniář. Co vás to najednou na prezidentské funkci zajímá?

To je samozřejmě dobrá otázka. My jsme si mysleli, že tato vláda národní katastrofy, jak jí říká i jeden bývalý člen ODS, u moci nezůstane dlouho a že budou předčasné volby. Ale to už nevypadá. Teď to vypadá, že se u vlády budou mermomocí držet do roku 2025. Oni si možná uvědomují, že pak už nikdy nepovládnou. Ačkoli když se na ně člověk dívá, tak má podezření, že si možná vůbec neuvědomují, jak jim to zkrátka nejde. Předsednictví je jednou za třináct let, taková obrovská šance stát v čele Evropy a trochu ji i řídit, být iniciativní ale oni tu šanci nedokážou uchopit. Já když jsem se k prezidentské kandidatuře vyjadřoval zdrženlivě, tak to odráželo naše tehdejší analýzy, reflexe. Před měsícem jsem to ještě nebyl já, který by tím kandidátem měl být.

Věříte si, že máte šanci vyhrát?

Nevím, jak to mám říct. Všichni říkají, že nemám, no. Na vaši otázku je těžká odpověď. Budu bojovat.

Vy se považujete za outsidera?

Samozřejmě.

Jakou si outsider může zvolit strategii do předvolební kampaně?

Mě to neznervózňuje, já jsem svým naturelem spíš pesimista, než že bych automaticky počítal s úspěchy. Paní Nerudová napsala na Twitter, že se ani nedostanu do druhého kola. Fajn. Mě to jen utvrdilo v tom, že budu dělat pozitivní kampaň a ostatní kandidáty pokud možno nebudu komentovat. Ani v tomto rozhovoru. Ale oni mě komentují. Teď na jedné debatě v Broumově padlo moje jméno snad třicetkrát. Fakt nevím, proč mě všichni pořád řeší, když jsem, jak vy říkáte, outsider.

Jaké otázky zazněly v rozhovoru:
Co z vašeho vládnutí dává oprávnění myslet si, že byste byl přínosný prezident?

Cítíte soud kvůli Čapímu hnízdu jako zátěž teď ve volbách?

Není podstata příběhu v chamtivosti vaší nebo vaší firmy, že jste sáhli po penězích určených pro malé a střední podniky?

Jaký mělo vliv, že jste ve funkci premiéra měl na krku žalobu za zneužití evropských peněz?

Proč je u nás výrazně vyšší inflace než v okolních státech?

Kolik z naší inflace myslíte, že jde za vámi, z toho, co jste za covidu rozdal mezi lidi, a zvýšil tak spotřebu?

Jaká byla vaše zodpovědnost za to, že se na Evropské radě v prosinci 2019 dohodl velký cíl bezuhlíkové ekonomiky do roku 2050?

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.