Bývalý zpravodajec Páleník, známý z kauzy Nagyová, čelí další žalobě

Problém VIKTORIAGRUPPE

Bývalý zpravodajec Páleník, známý z kauzy Nagyová, čelí další žaloběNOVÉ
Ondrej Páleník Foto:

FOTO: Printscreen ČT

1
Domov

Pražské vrchní státní zastupitelství obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR), a to kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. Uvedl to dozorující státní zástupce Tomáš Minx.

Podle dřívějších informací je jedním ze stíhaných bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

„Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil Minx.

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagr řekl před časem, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři miliony korun. Páleník svou vinu popírá.

Před nástupem do čela SSHR řídil Páleník Vojenské zpravodajství. Za to, že údajně vyhověl tehdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové (dnes Nečasové) ohledně nelegálního sledování premiérovy manželky zpravodajci, ho loni soud nepravomocně potrestal podmínkou v délce 1,5 roku a pětiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Podle verdiktu, proti němuž se na místě odvolal, se Páleník dopustil zneužití pravomoci.


Čtěte dále: Nečasová a spol. se v kauze sledování odvolali. Měli dostat podmínku

Praha chce o památkách rozhodovat bez Národního památkového ústavu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.