Praha chce o památkách rozhodovat bez Národního památkového ústavu

PAMÁTKOVÁ PÉČE

Praha chce o památkách rozhodovat bez Národního památkového ústavuNOVÉ
Primátorka Adriana Krnáčová Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Pražský magistrát chce iniciovat novelu zákona o památkové péči, kdy by památkáři magistrátu mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ). Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci v průběhu jejího zpracování.

Změna má urychlit práce při obnově památek. Vyplývá to z návrhu novely o památkové péči, který by měli v úterý projednat radní. Praha disponuje tzv. zákonodárnou iniciativou a může Sněmovně předložit návrhy zákonů. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu. Ten mají radní zařazen jako osmý bod jednání a předkládá jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle dokumentu má změna zejména pomoci urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Záměr kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). „Návrh primátorky (Adriany Krnáčové) posouvá Prahu o kousek blíže k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zrušení pražské památkové rezervace. Je navíc absurdní, aby tento návrh předkládala Praha. Naopak máme jít příkladem, jak se dá propojit historie a moderní architektura, a to bez odborníků z NPÚ nepůjde. Proto budeme na úterním hlasování zásadně vystupovat proti tomuto návrhu,“ řekl Mirovský. SZ v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládne společně s ANO a ČSSD.

V případě, že návrh novely v úterý radní schválí, musí jej ještě projednat na svém zasedání zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do Sněmovny. Zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by měla nově upravovat průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.


Čtěte dále: Pražský magistrát chce zlevnit jízdné pro studenty a seniory

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.