FIFA udělila rasistům směšnou pokutu, stěžují si kritici

RASISMUS VE FOTBALE

FIFA udělila rasistům směšnou pokutu, stěžují si kriticiNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Překvapené reakce vyvolalo rozhodnutí Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) udělit Ruskému fotbalovému svazu (RFS) v případu rasistických pokřiků fanoušků pokutu 22 000 liber (přes 640 tisíc korun). Podle kritiků taková pokuta nedonutí pořadatele letošního mistrovství světa k tvrdším opatřením.

Nad výší pokuty se pozastavil i bývalý anglický fotbalista, dnes sportovní komentátor Gary Lineker. Připomněl pokutu z loňského roku, kterou FIFA udělila Anglické fotbalové asociaci za nastoupení do zápasu s tradičním symbolem k uctění Dne válečných veteránů – květem vlčího máku. „Dvacet dva tisíc liber! Anglie dostala pokutu 35 tisíc liber za vlčí máky. FIFA by si měla ujasnit svoje priority,“ komentoval pokutu na svém Twitteru. 

Podle Hermana Ouseleyho, vedoucího kampaně proti rasismu Kich It Out, je takováto pokuta „politováníhodná“. „Naše organizace opakuje svůj názor, že neefektivní reakce FIFA proti otázkám rasismu v ruském fotbalu povede pravděpodobně akorát ke zhoršení stavu, při němž jsou hráči černé pleti při zápasech v Rusku obtěžováni,“ komentoval pokutu Herman Ouseley pro BBC

Kritici zároveň vyjadřují znepokojení nad tím, že se letos v Rusku koná fotbalové mistrovství světa. „Máme malou důvěru v to, že se FIFA dokáže efektivně vypořádat s potencionálními rasistickými útoky během mistrovství světa a ochránit tak hráče, členy realizačních týmů či fanoušky černé pleti,“ dodal pro BBC Herman Ouseley.

Incident se odehrál v březnu, když při přátelském zápase Francie s Ruskem ruští fanoušci vystavili několik hráčů Francie rasistickým popěvkům a posměškům. „Po prozkoumání všech důkazů, včetně těch zachycených na videu, a analýze všech okolností případu, jak s přihlédnutím k závažnosti incidentu, tak k omezenému počtu fanoušků do incidentu zapojených, jsme se rozhodli, že za incident RFS nese zodpovědnost,“ uvedla FIFA k případu v prohlášení.


Čtěte dále: Medvěd musel roztleskávat fotbalové diváky. Video odstartovalo lavinu protestů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články