1 Spolupráce s Stb

Babiš o komunistické Státní bezpečnosti: Psal jsem hlášení, ale ne té hnusné StB

, NOVÉ

Témata: ,

Výroky premiéra Andreje Babiše o komunistické tajné Státní bezpečnosti (StB) z roku 2011 během jeho návštěvy v Show Jana Krause znovu vzbuzují díky sdílení na sociálních sítích pozornost a úsměvy veřejnosti. Babiš ve starém televizním pořadu rozlišuje zlou a jakoby hodnou StB. Ta ekonomická, pro kterou podle svých slov psal zápisy a zprávy, byla podle něj „normální StB“. S tou zlou StB prý neměl nic společného. 

Ve svém pořadu Jan Kraus představuje Andreje Babiše jako „mírně rozčileného podnikatele, který se rozčiluje nad poměry v zemi“. Na otázku, zda byl agentem StB Babiš odpovídá, že nikdy žádným agentem nebyl. „Protože jsem pracoval v podniku zahraničního obchodu a ta naše ekonomická StB, ta chránila ekonomické vztahy Československa. To nebyla ta hnusná StB, která utlačovala lidi, že nemohli cestovat, nemohli studovat. To byla normální StB,” říká Babiš Krausovi. 

Andrej Babiš v televizním pořadu upřesňuje, že vždycky, když potkal cizince, tak o tom musel napsat zápis, hlásit zprávy. „To bylo normální v té době. Už jsem stokrát říkal, že jsem nebyl agent, že mě vyšetřovali, proč nedovážím ze Sýrie fosfáty, když Československo tam dováží tanky. Když jsem tam poprvé přišel, tak mi StB řekla: Pane Babiš, vy máte emigraci a vaši dva bratranci jsou ve Spojených státech. Všichni věděli, tak jsem na to čuměl, no, a měli to pod palcem,” říká Babiš.

Babiš spolupráci s StB popírá

Archivní dokumenty spravované slovenským Ústavem paměti národa uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Babiš však spolupráci opakovaně popíral a rozhodl se kvůli tomu soudit. 

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu a zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří svědčili v Babišův prospěch.

Letos v červnu pak Babiš zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.