Delon na pranýři. Aktivistky sepisují obvinění z rasismu a homofobie, Cannes si za ním stojí

Delon na pranýři. Aktivistky sepisují obvinění z rasismu a homofobie, Cannes si za ním stojíVIDEO UVNITŘ
Alain Delon Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Ocenění za celoživotní tvorbu

mm Echo24

Proti rozhodnutí pořadatelů filmového festivalu v Cannes udělit letos cenu za celoživotní dílo Alainu Delonovi protestuje americká organizace Women and Hollywood, která bojuje za rovnoprávnost žen ve filmovém průmyslu. Třiaosmdesátiletý francouzský herec je podle ní „rasista, homofob a misogyn (nepřítel žen)“.

Organizace proto spustila petici proti čestné Zlaté palmě pro Delona, kterou má legenda francouzské kinematografie obdržet 19. května. Petici už podepsalo téměř 16 000 lidí.

Její autoři herci vyčítají prohlášení, že homosexuální páry by neměly mít právo vychovávat děti, a jeho přiznání, že se k ženám choval jako „macho“. „Jestli je facka machistická, tak jsem musel být macho. Ale já jsem taky dostával facky, i od žen,“ řekl Delon loni v jednom rozhovoru.

„Syn ho dokonce obvinil z domácího násilí. Krom toho vyjadřoval sympatie ke krajně pravicovým hnutím ve Francii a zájem zastavit migraci do své vlasti,“ píše se v textu petice.

Na přehlídce v Cannes, která začíná v úterý, není podle Women and Hollywood pro rasisty, sexisty a homofoby místo.

Na obhajobu herce vystoupil Thierry Frémaux, generální ředitel filmového festivalu v Cannes. Podle něho má Delon „právo vyslovit to, co si myslí“, čímž naráží právě na Delonovy výroky o homosexualitě. K případu se pak vyjádřil například i André Bercoff, francouzsko-libanonský novinář a spisovatel. Ten se na svém twitterovém účtu o signatářích petice vyjádřil jako o „idiotech“. 

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zahořklý Alain Delon: Tento svět opustím bez lítosti

Související články