1 spor o minimální mzdu

Čeští řidiči a dělníci v Německu se bouří. 900 z nich se chce soudit o platy

, NOVÉ

Témata:

Přes 900 českých řidičů kamiónů a dělníků pracujících v Německu se chystá žalovat své zaměstnavatele. Tvrdí, že jim nejsou vypláceny německé minimální mzdy. Rozruch vyvolal případ českého šoféra, který vysoudil na německé poště přes čtvrt milionů korun. Píše iDnes.

„Když jsem viděl, že první Čech uspěl a dostal peníze, řekl jsem si, že bych byl hloupý, kdybych se o ně také nepřihlásil,“ řekl iDnes řidič kamionu Tomáš Janeček.

Německé firmy se začaly proti případným soudům jistit. Nechávají české logistické firmy podepsat dokument, že budou svým zaměstnancům vyplácet minimální německou mzdu. Německé soudy totiž mohou donutit zaplatit úhradu rozdílu jak českému zaměstnavateli, tak německému zákazníkovi.

České sdružení dopravců Česmad Bohemia ze snahy českých řidičů nadšená není. Tvrdí, že čeští řidiči sice mají o něco nižší plat, ale dostávají diety v hodnotě 45 eur denně, které jim zaměstnavatelé vyplácejí za práci v cizině, a které by měly německou minimální mzdu dorovnávat.

Řidiči si však stěžují, že bez diet si vydělají měsíčně jen 12 tisíc korun. Když pak například onemocní, dostanou jen 4,5 tisíce korun. Šoféři tak tvrdí, že kvůli této praxi se často ocitají ve finančních potížích. Organizace Faire Mobilität pomohla českému šoférovi Jiřímu Gabrhelovi vysoudit přes čtvrt milionu korun. Na organizaci se poté obrátily stovky dalších.

České firmy říkají, že pokud budou muset platit svým zaměstnancům německou minimální mzdu plus diety, mohou rovnou své podniky zavřít. Německý zákon o minimální mzdě je však nebezpečný i pro německé odběratele. Soud může nařídit zaplatit rozdíl ve mzdách pravě jim. České firmy by tak už pro ně nebyly výhodné.

Čtěte také: Škoda Auto nabídla zvýšení mezd o 15 %. Odbory odmítly

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.