1 Majetek ruského prezidenta

Putinovo majetkové přiznání. Oficiálně má 14 milionů, dva byty a tři auta

NOVÉ

Témata: ,

Ruský prezident Vladimir Putin si mezi lety 2011 až 2016 vydělal přes 38 milionů rublů (14 milionů korun) a na třinácti bankovních kontech má uloženo necelých 14 milionů. Vyplývá to z majetkového přiznání, které ruský vůdce podle zákona odevzdal jako kandidát v březnových prezidentských volbách. Přiznání na svých webových stránkách zveřejnila v úterý ruská volební komise.

Příjmy hlavy státu tvořil prezidentský plat, úroky z bankovních vkladů a vojenská penze, kterou Putin pobírá jako bývalý příslušník sovětské tajné služby KGB. V roce 2014 si Putin víc než dvojnásobně zvýšil plat. Výše platu nebyla zveřejněna, ale list Vedomosti tehdy vypočítal, že plat prezidenta se zvýšil ze zhruba 215 000 na 570 000 rublů měsíčně (přes 200 000 korun).

Putinův hmotný majetek se za posledních šest let prakticky nezměnil. Prezident vlastní v Petrohradu a Moskvě dva byty o velikosti 77 a 154 čtverečních metrů a tři vozy: dvě sovětské Volhy a terénní Nivu.

Putin má kromě mzdy k dispozici i tučné reprezentační fondy, rozsáhlé kremelské zázemí a několik venkovských rezidencí. V médiích se navíc čas od času objevují spekulace, že jeho majetek je ve skutečnosti daleko rozsáhlejší, než uvádí. Protikorupční aktivista a opoziční vůdce Alexej Navalnyj tvrdí, že jmění nejvlivnějších ruských politiků je zapsáno na cizí osoby, aby zůstalo skryto zrakům veřejnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Raději hrozný konec. Senátoři chtějí zrušit zdravotnictví, jak fungovalo třicet let

Echo týdne: Macron, Visegrád, toxibyty ● Komentář: Stát jsem já ● Esej: Jak končí facebooková utopie ● Fenomén: Voda života, pití gentlemanů ● Umění a kritika: Filmy o zlu na Berlinale

Nová kolonizace Afriky Jak Čína dobývá černý kontinent
V Mostě chtěl bydlet každý, a za deset let už nikdo Rozhovor s Gabrielou Kolečkovou, ženou, bez níž by Most! nebyl

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.