Objevil lék na HIV, jeho patenty vydělávají miliardy. Teď o něm v Dejvicích uvedli hru

divadelní hra o vynálezci

Objevil lék na HIV, jeho patenty vydělávají miliardy. Teď o něm v Dejvicích uvedli hruNové 1
Domov
Sdílet:

Světově proslulému vynálezci léku proti viru HIV Antonínu Holému se dostalo pocty na divadelních prknech. Tu mu připravilo Dejvické divadlo v Praze – 7. dubna představilo v premiéře hru o jeho životě s názvem Elegantní molekula. Vynálezy Holého pomáhají léčit miliony lidí po celém světě, jeho patenty dodnes přinášejí Akademii věd miliardy korun ročně.

Dejvické divadlo uvedlo hru s názvem Elegance molekuly a podtitulem Tři sloučeniny, tři muži s vizí a odvahou riskovat, uvedlo jako osmou hru režiséra Petra Zelenky. „Po vynálezci měkkých kontaktních čoček Otto Wichterlem by Antonín Holý mohl být nejznámějším českým vědcem – ale není. Doufám, že by hra mohla přispět k jeho popularitě,“ řekl Zelenka.

„Hra zkoumá vznik a dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než osmdesáti procent pacientů na celém světě,“ poznamenala dramaturgyně inscenace Olga Šubrtová. Hlavním hrdinou příběhu je její dlouholetý ředitel firmy Gilead Aciences, John C. Martin, chemik, vizionář a dnes i dolarový miliardář, a jeho žena Rosemary. A protože předobrazem většiny postav jsou lidé, kteří dosud žijí, Zelenka musel dbát na fakta a měl menší možnost fabulace. Kde to šlo, zachoval reálie, jinde drobně posunul události o pár let dopředu či dozadu.

Zelenka v původně nedramatickém životním příběhu míchá reálné postavy s vymyšlenými – a hledá drama. Odbornými poradci mu při psaní byli odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Tam Antonín Holý nastoupil už v roce 1960 s červeným diplomem za chemii z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jako začínající vědec po třech letech přešel do nové laboratoře chemie nukleových kyselin, kterou pak dvacet let vedl.

Holý stál například za jedním z nejúčinnějších léků v boji s epidemií AIDS. Antivirotikum Viread je vyráběné na základě licence jeho původních objevů, stejně jako jiný účinný lék působící proti viru pásového oparu, viru pravých neštovic a virovému zánětu oční sliznice nebo další preparát, úspěšně potírající virovou hepatitidu typu B. Výsledkem Holého výzkumů je i původní český lék na opary. Podle České televize se jen v roce 2016 prodalo léku Truvada za 3,6 miliardy dolarů, což přineslo Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR přes dvě miliardy korun. To dnes zajišťuje významnou části rozpočtu Ústavu, stejně jako příjmy z šesti desítek patentů vědce.

Vědě zasvětil celý život

U Antonína Holého vždy platilo, že své milované chemii věnoval celý život a laboratoř považoval za svůj živel. To, co leckomu přijde jako odříkání, bylo pro rodilého Pražana každodenní praxí. Dvanáct hodin v laboratoři obvykle vystřídal večer vyplněný sledováním odborné literatury, přípravou přednášek, publikací a vědeckých výsledků.

„Věda vyžaduje opravdu hodně práce,“ prohlásil muž, který se víc než vědcem či badatelem vždy cítil být hlavně vědeckým pracovníkem. A to i během osmi let na přelomu tisíciletí, kdy celému Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR šéfoval. „Já osobně bych byl v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes,“ řekl mimo jiné. Složil tak kompliment své domovské instituci, v níž pracoval přes půl století.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Patenty za miliardy díky česko-belgické spolupráci

Svou přelomovou práci Holý publikoval na počátku osmdesátých let. Ukázal, že látky, které našel – modifikace nukleových kyselin – jsou aktivní proti viru. Samotný objev však na zpopularizování objevu nestačil. Přelomový byl pro Holého rok 1976, kdy se na konferenci v Lovani setkal s belgickým virologem Erikem de Clercquem.

Tehdy začala mnohaletá spolupráce, při níž vědecké týmy z obou zemí zkoumaly, jestli by nově objevené látky nebyly účinné proti virům. Šťastnou náhodou hned první várka několika vzorků zaslaných k testování do Lovaně obsahovala látku, která účinná byla – a spolupráce pokračuje dodnes.

Antonín Holý se narodil 1. září 1936. Ačkoliv mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, do poslední chvíle pracoval. Zemřel ve věku 75 let 16. července 2012. Za svůj život získal několik významných ocenění včetně Descartovy ceny Evropské unie (2001) nebo Medaile Za zásluhy (2002).

Čtěte více: Zemřel Stephen Hawking, geniální vědec, který nám přiblížil vesmír

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články