2 Pozvánka na výstavu

FOTO: Nejdražší autor poválečného umění. Medkův obraz je k vidění v Praze

, NOVÉ

Témata: , ,

Dosud nezvěstný obraz Mikuláše Medka – Akce II (Vlna), 1956, 130 X 162 cm, olej na plátně – byl v USA nedávno vydražen v přepočtu za 24,4 milionu korun. Jedná se tedy o nejdražší dílo českého poválečného umění vůbec. Obraz vydražil pro svého klienta Arthouse Hejtmánek. Až do neděle bude jeho výtvor k vidění v Galerii Arthouse Hejtmánek v rámci Týdne umění, a to včetně druhého Medkova obrazu Akce I (Vajíčko).

Podle sdělení vnučky Mikuláše Medka, Adély Procházkové, obraz zakoupila v 60. letech (nebo možná i dříve) přímo u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harte, která ho odvezla do Spojených států. S paní Harte umělcova rodina nadále neudržovala žádné kontakty a o dalších osudech obrazu nic nevěděla. Jak a případně přes koho se k Mikuláši Medkovi paní Harte v době koupě dostala, také není jasné.

Rodina měla olej Akce II (Vlna) nadále dokumentovaný pouze na černobílé fotografii a zbyla jí po něm původní pauza, jejíž pomocí si malíř předkreslenou kompozici na plátno nanesl. Též byla publikována fotografie Emily Medkové, která zobrazuje umělce s tímto a dalšími obrazy v jeho ateliéru.

Tento Medkův obraz je sám o sobě největší událostí na trhu umění v tomto roce. Co však posunuje celou věc ještě dále, je přítomnost druhého Medkova obrazu Akce I Vajíčko, který bude k vidění spolu s Akci II. Jedná se o jediné dva obrazy, na kterých autor použil modrou barvu. „Všechny jeho ostatní figury jsou vždy striktně červené! Obraz Akce I Vajíčko bude předmětem červnové aukce v Arthouse Hejtmánek,“ zmiňuje server Artplus.

Obraz se vrací do Čech ze soukromé sbírky v New Yorku (visel v obývacím pokoji). Jeho vyvolávací cena bude 8 milionů korun a je otázkou, zda se strhne další licitační bitva jako v případě floridské aukce. O případném záměru budoucího majitele s obrazem se nedá nyní spekulovat, takže je možné, že příležitost vidět tento obraz, může být na dlouhou dobu příležitostí jedinou.

Vidět obě raritní díla pohromadě? Jedinečná šance

Vše je časově limitované, protože kupec obrazu Akce II, který si přeje zůstat v anonymitě, je ochoten dílo Mikuláše Medka zpřístupnit pro případnou prezentaci zhruba po dobu jednoho týdne v rámci akce Týden umění v galerii Arthouse Hejtmánek v Praze Bubenči, následně bude obraz deponován do prostor jeho soukromé sbírky.

Co se bude po vydražení dít s Akcí I, je také těžko předvídatelné, a není vyloučené, že oba obrazy opět zmizí z očí veřejnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Audioknihou roku je Terror od spisovatele Simmonse. Z vydavatelů vévodil OneHotBook

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.